Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Marshallovy ostrovy „září“ kvůli jaderným testům USA více než Černobyl!

Marshallovy ostrovy „září“ kvůli jaderným testům USA více než Černobyl!

V polovině 20. století provedla americká armáda tajné testy jaderných zbraní na Marshallových ostrovech v Pacifiku, uvedl deník The Sun.

Americká jaderná exploze na atolu Bikini
21. července 2019 - 09:01

Vědci zjistili, že po testech jaderných zbraní provedených před 70 lety je úroveň radiace na Marshallových ostrovech vyšší než v Černobylu nebo Fukušimě.

Specialisté na Columbijské univerzitě odebrali vzorek půdy na čtyřech neobydlených atolech a zjistili, že koncentrace radioaktivních izotopů v nich „významně“ přesahuje tento ukazatel na místech dvou největších jaderných katastrof.

Jak publikace připomněla, Republika Marshallových ostrovů se rozkládá a na 29 atolech, korálových ostrovech, které vypadají jako pevný nebo rozevřeného prstenu s lagunou uvnitř. Mezi lety 1946 a 1958 provedly Spojené státy celkem 67 testů jaderných zbraní na několika atolech, z nichž většina je dosud neobydlených.

David Krofchek, vědecký pracovník na Fyzikální fakultě Univerzity v Aucklandu na Novém Zélandu, zdůraznil, že studium úrovně radiace v atolech má v současné době zvláštní význam, protože orgány republiky zvažují možnost obyvatelnosti některých ostrovů.


Vzorky byly odebrány na atolech Bikini a Eniwetok, kde byly provedeny hlavní testy amerických jaderných zbraní. Další dva ostrovy, Rongelap a Utirik, utrpěly radioaktivním spadem z největší zkoušky z roku 1954, známé pod kódovým označením „Castle Bravo“. Tehdy, podle jeho síly, výbuch překonal 1000krát bombu svrženou na Hirošimu v roce 1945.

Podle účastníků studie bylo cílem „představit obraz současných radiačních podmínek“ v regionu. A jak se ukázalo, úroveň gama záření je „výrazně vyšší“ než limity stanovené dohodou mezi Spojenými státy a Republikou Marshallových ostrovů. Například na Bikini byla koncentrace plutonia 15–1 000krát vyšší než ve vzorcích odebraných na místě jaderné katastrofy v Černobylu a jaderné elektrárny Fukušima-1.

Vědci také testovali ovoce z atolů Bikini a Rongelap a zjistili, že úroveň chemické kontaminace v nich byla vyšší než norma, kterou určují země, které čelily rozsáhlým nehodám v jaderných elektrárnách, včetně Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Japonska. Některé vzorky svými ukazately se nevešly ani do méně přísných amerických norem. Podle Davida Krofchka by se takové testy měly provádět také s místními plody moře.

Vědci také poznamenávají, že s úplným ukončením jaderných testů se úroveň radiace na Marshallových ostrovech postupně snižuje.

(kou, prvnizpravy.cz, thesun.co.uk, foto: arch.)