Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Matka Grety Thunbergové vypověděla o problémovém dětství její dcery

Matka Grety Thunbergové vypověděla o problémovém dětství její dcery

Matka Grety Thunbergové, operní zpěvačka Malena Ernmanová, popsala ve své v nové knize dětství své dcery.

Greta Thunbergová. ekologická aktivistka
23. února 2020 - 13:00

Zároveň popsala těžkosti, kterým musela švédská ekologická aktivistka čelit před začátkem klimatického hnutí, uvedl deník The Guardiaan s výňatky knihy.

V knize Ernmanová popisuje problémy, s nimiž se dívka v dětství setkala: „Postupně mizela a odešla do nějaké tmy. Přestala hrát na klavír. Přestala se smát. Přestala mluvit. A přestala jíst.“

Ve věku 11 let byla Greta „téměř němá“ a za den souhlasila sníst jen malou hrst rýže, avokáda a noků. Téměř to došlo k hospitalizaci, když dívka za dva měsíce zhubla deset kilogramů. Po návratu do školy se Greta srazila s šikanováním. „Škola neprojevila soucit. Mají odlišné chápání situace. To je chyba samotné Grety, věří škola," píše Ernmanová.

Lékaři později diagnostikovali Gretě vysoce funkční autismus, který Ernmanová popisuje jako Aspergerův syndrom a obsedantně-kompulzivní poruchu (OCD).


Greta se začala zajímat o otázky životního prostředí díky filmu o plastu v Tichomoří, který byl uveden při školní výuce. Nicméně ostatní děti na film nereagovaly.

„Viděla, co ostatní nechtěli vidět. Vypadalo to, jako by mohla pouhým okem vidět naše emise oxidu uhličitého," píše Ernmanová.

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pátky roku 2018 místo navštěvování školy začala přicházet ke švédskému parlamentu a požadovala po úřadech, aby posílily opatření v boji proti změně klimatu. Její iniciativa se vyvinula v páteční mezinárodní akční hnutí pro boj proti změně klimatu, Fridayays For Forure. V prosinci se aktivistka podle časopisu Time stala „Člověkem roku1919“. Hlavní redaktor Time, komentující tuto volbu, poznamenal, že dívka se stala nejmladší osobou, která získala tento titul v 92leté historii.

Aspergerův syndrom je běžná porucha duševního vývoje charakterizovaná vážnými obtížemi v sociální interakci. Jeho přesné příčiny nebyly stanoveny a stále existuje mnoho nevyřešených otázek týkajících se různých aspektů syndromu. Zejména není známo, zda se liší od vysoce funkčního autismu.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)