Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

MDR: Němečtí odborníci uznávají účelnost spuštění Nord Stream 2

MDR: Němečtí odborníci uznávají účelnost spuštění Nord Stream 2

Po otravě ruského blogera Alexeje Navalného se mnozí v Německu začali stavět proti Nord Stream 2 s tím, že není nutný, napsala televize MDR.

Ilustrační foto
15. října 2020 - 10:10

Ale i když nyní Německo skutečně nepociťuje nedostatek plynu, v budoucnu se vše může změnit, říkají němečtí odborníci. A to především kvůli odchodu země od jaderné a uhelné energie a také kvůli poklesu dodávek.

Po otravě ruského blogera Alexeje Navalného v Německu se hlasy těch, kteří volají po opuštění Nord Stream 2, množí, uvedla MDR. Jedním z oponentů projektu je Franziska Schubertová, předsedkyně Zelených v Saském zemském sněmu. Tvrdí, že z hlediska energetické politiky je potrubí zbytečné. Podle ní ani aktuální dodávky plynovody do Německa nejsou plně vytížené. Německá politička věří, že o něj nebude nedostatek ani nebude. „Ale je to tak?“ ptá se stanice.

Specialista na plynovou energetiku Heiko Lohmann potvrdil, že v tuto chvíli opravdu není nedostatek plynu. První Nord Stream, stejně jako Jamal - Evropa, je 100% naplněn, ale plynovod přes Ukrajinu je využíván pouze z 50%. Modré palivo se do Německa dodává také z Norska a Nizozemska. Zároveň Německo samo plyn dobývá.


To vše ale nemusí brzy stačit, poukázala Kirsten Westphalová, expertka na energetiku z Německé nadace pro vědu a politiku. Důvodem bude zvýšení poptávky po modrém palivu spojené se vzdáním se Německa jaderných elektráren a postupně odběru energie z uhlí. „Již před koronavirovou pandemií jsme zaznamenali nárůst poptávky po zemním plynu," řekla.

Současně klesá nabídka a vyčerpávají se zásoby v německých plynových polích. Proto se oba experti Lohmann a Westphal shodují na tom, že v budoucnu bude Německo muset zvýšit svůj dovoz zdrojů energie. Nord Stream 2 však není jediným řešením tohoto nedostatku.

Lze si koupit zkapalněný zemní plyn (LNG), například ze Spojených států, pokračoval materiál. Ale v Německu stále neexistuje jediný terminál pro jeho příjem, uvedl Lohmann. Současně je z hlediska spolehlivosti napájení mnohem bezpečnější a levnější vybudovat další plynovod. Odborník proto považuje za účelné spustit Nord Stream 2: „Jako analytik bych řekl, že by bylo skvělé, kdybychom nějaký měli. Protože to bude mít alespoň dumpingový dopad na ceny. A myslím si, že na pozadí současné vysoké zátěže ekonomiky je to důležitá skutečnost. Včetně pro konečné spotřebitele. Koneckonců mluvíme o dumpingovém účinku na ceny nejen za plyn, ale také za elektřinu.“

Podle výpočtů mohou existující zásobovací linky v budoucnu samozřejmě stačit, ale pak je bude nutné využíz na 100%. A to ne vždy funguje, jak ukazuje minulost. Rusko při více než jedné příležitosti omezilo tranzit plynu přes Ukrajinu, což vedlo k menším dodávkám Německu a obavám z toho, zda Němci budou schopni normálně přežít zimu.

(kou, prvnizpravy.cz, mdr.de, foto: arch.)