Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová se snaží zachovat reputaci CDU

Merkelová se snaží zachovat reputaci CDU

Německé strany, které jsou členy vládní koalice, s „Alternativou pro Německo“ nespolupracují, a platí to i nadále, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Ilustrační foto
20. února 2020 - 11:04

Reagovala tak na skandál ve spolkové zemi Durynsko, kde CDU spolupracovala se stranou, kterou vedení německých konzervativců označují za „xenofobní“ a „nepřijatelnou“.

„Pro nás zůstává v platnosti, pro stranu, do které patřím, a pro všechny strany zastoupené v koalici, že nespolupracujeme s Alternativou pro Německo. K tomuto závěru jsme dospěli po prostudování programu strany," řekla kancléřka novinářům v Berlíně a dodala, že „spolupráce s AfD nebude“.

Dříve předsedkyně strany německých konzervativců Křesťanské demokratické unie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová oznámila, že rezignuje na tento post a nebude kandidovat na kancléře v příštích federálních volbách. Její rozhodnutí bylo mimo jiné spojeno se skandálem v Durynsku, kde frakce CDU, v rozporu s linií federálního předsednictva, hlasovala s „Alternativou pro Německo“ a zajistila si tak zvolení Thomase Kemmericha za předsedu vlády spolkové země.


Merkelová zároveň prohlásila, že se nebude vměšovat do volby nového předsedy CDU.

„Můžu jen zopakovat to, co jsem řekla v říjnu 2018, když jsem se rozhodla opustit předsednictví strany. Také jsem pak prohlásila, že jsem připravena být kancléřkou, a že jsem nezasahoval do otázky, kdo bude v budoucnu vést CDU, nebo kdo se stane kandidátem na kancléřku,“ řekla Merkelová.

Dodala, že její zkušenosti naznačují, že „předchůdci by neměli zasahovat“ do takových věcí, ale upřesnila, že to neznamená, že „nebude mluvit s budoucími kandidáty“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)