Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová volala Putinovi, omluvila se za utrpení rozpoutané Němci

Merkelová volala Putinovi, omluvila se za utrpení rozpoutané Němci

<< VIDEO >> Spolková republika Německo uznává svou trvalou odpovědnost za zločiny nacistického režimu.

Angela Merkelová, německá kancléřka
23. června 2021 - 04:20

„To zahrnuje trvalou vzpomínku na to, co se stalo. Na to nesmíme zapomenout. Dlužíme to milionům obětí a jejich potomkům. Z této odpovědnosti vyrůstá naše povinnost usilovat o mír a mezinárodní řád založený na pravidlech,“ řekla kancléřka Angela Merkelová.

Zároveň poznamenala, že Německo stále potřebuje dialog s Ruskem, protože mezi zeměmi existuje úzké historické a ekonomické propojení.

22. června Merkelová potvrdila svá slova o dialogu skutky: zavolala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Podle tiskové služby Kremlu během rozhovoru vyjádřila Merkelová empatii „v souvislosti s nesčetnými problémy a utrpením, které přinesla válka rozpoutaná nacistickým režimem“.

„Obě strany zdůraznily, že je důležité uchovat historickou paměť tragických událostí těchto let,“ uvedl Kreml.

Během rozhovoru strany uvedly, že překonání vzájemného nepřátelství a usmíření ruského a německého národa má pro Evropu klíčový význam. Vedoucí představitelé zemí se rovněž zaměřili na skutečnost, že i nyní „je bezpečnost našeho společného kontinentu možná pouze společným úsilím“.Tisková práva z Kremlu
Z iniciativy německé strany, v souvislosti s 80. výročím začátku Velké vlastenecké války a Dnem památky a smutku oslavovaným v Rusku, uskutečnil Vladimir Putin telefonický rozhovor se spolkovou kancléřkou Spolkové republiky Německo Angelou Merkelová.

Angela Merkelová vyjádřila své pocity empatie pro nesčetné problémy a utrpení, které přinesla válka rozpoutaná nacistickým režimem. Obě strany zdůraznily význam zachování historické paměti tragických událostí těchto let. Vladimir Putin zároveň uvedl, že Rusko oceňuje účast Angely Merkelové a spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na vzpomínkových akcích v Německu. Bylo konstatováno, že překonání vzájemného nepřátelství a usmíření ruského a německého národa má pro osud poválečné Evropy klíčový význam. Bylo zdůrazněno, že i nyní je bezpečnost našeho společného kontinentu možná pouze společným úsilím.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,kremlin, foto:arch.)