Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Milion Ukrajinců bude hlasovat ve volbách do ruské Státní dumy

Milion Ukrajinců bude hlasovat ve volbách do ruské Státní dumy

<< VIDEO >> Na podzim 19. září se v Rusku budou konat volby do Státní dumy. Budou moci hlasovat i obyvatelé území Donbasu, kteří obdrželi ruské pasy. Toto rozhodnutí učinila 20. července Ústřední volební komise Ruské federace.

Olesja Medvěděvová
23. července 2021 - 10:10

Obyvatelé „LDNR“ s ruským občanstvím se budou moci voleb zúčastnit jak z domova, prostřednictvím zvláštního internetového připojení, tak ve volebních místnostech.

Jedná se o velmi závažný precedens v historii konfliktu na Donbasu: Poprvé budou do ruské politické oblasti zahrnuty Doněck, Luhansk a další místa neuznaných „republik“ - de facto jako region Ruské federace.

Ve svém pravidelném videoblogu „Jasno“ na ukrajinském webu Strana.ua analyzuje Olesja Medvěděvová tento problém, co tato událost znamená pro Ukrajinu.Počet občanů Ukrajiny, kteří se stali Rusy, se přiblížil k milionu

Dmitrij Kozak, zástupce vedoucího ruské prezidentské správy a hlavní vyjednavač Kremlu o Donbasu v normandském formátu, uvedl, že od roku 2016 do roku 2020 se občanem Ruské federace stalo téměř milion Ukrajinců. Toto číslo zahrnuje nejenom obyvatele Donbasu.

Podle Kozaka žilo v Ruské federaci v letech 2019--2020 2,5 milionu Ukrajinců. Řekl to v rozhovoru pro Politique Internationale, jehož text byl zveřejněn na webových stránkách ruského velvyslanectví ve Francii.

„O naše občanství žádají nejen obyvatelé Donbasu, ale také obyvatelé zbytku Ukrajiny. V období 2016 až 2020 obdrželo občanství Ruské federace téměř 978 tisíc občanů Ukrajiny," uvedl Kozak

Podle něj „celkový počet ukrajinských občanů pobývajících v Rusku a registrovaných k migraci v období 2019–2020 činil přibližně 2,5 milionu lidí“.
 
„Nemáme pro Donbas údaje zvlášť,“ dodal zástupce vedoucího prezidentské správy.

Státní duma Ruské federace uvedla, že 611.000 obyvatel Donbasu již obdrželo ruské občanství podle zjednodušeného režimu a bude moci hlasovat ve volbách do Státní dumy Ruské federace, které se budou konat 19.září.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)