Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Mittelbayerische Zeitung: Ukrajina je v dusivém objetí oligarchů!

Mittelbayerische Zeitung: Ukrajina je v dusivém objetí oligarchů!

V prezidentském závodě na Ukrajině se objevili tři hlavní kandidáti jako vůdci: současná hlava státu, Petro Porošenko, komik Zelenskij a bývalá premiérka Julia Tymošenková, uvedl Mittelbayerische Zeitung.

Vladimir Zelenskij, kandidát na hlavu Ukrajiny
29. března 2019 - 11:04

Každý z nich je však svým způsobem propojen s ukrajinskou oligarchií nebo se osobně podílí na pochybných machinacích. Současně, za posledních pět let, země nebyla schopna překonat ani zahraničněpolitikou ani domácí politickou krizi, napsal autor článku Ulrich Kroekel.

Vladimir Zelenskij se ukáže být prezidentem, alespoň na jevišti, píše Mittelbayerische Zeitung. Na ni často vystupuje jako skutečná hlava státu, Petro Porošenko. Především má veřejnost ráda „čokoládové vtipy“ o současném prezidentovi. Zvolen do této funkce v květnu 2014, měl vyvést zemi z nejhlubší krize ve své historii, ale „sladké sliby“ se nesplnily, uvedl autor článku Ulrich Kroekel.

Zelenskij chce ukončit jeho vládu. V tomto „opravdu veselém“ volebním závodě se představuje v obraze „veřejného činitele“ s čistou pověstí, analogicky se seriálem se stejným názvem, ve kterém hraje učitele, který se stal prezidentem.
 
Sociologové předpovídají komikovi 25% hlasů, a jeho oponenti, bývalé premiérce Julii Tymošenkové a Petro Porošenkovi 18,8% resp. 17,4%. Ve stejné době je Zelenskij jasným favoritem se 70% proti současnému prezidentovi a 60% proti vůdkyni strany Baťkivščyna.
 
Zatím však nebylo rozhodnuto nic, neboť někteří považují Zelenského za loutku oligarchy a mediálního magnáta Igora Kolomojského, Porošenkova osobního nepřítele. Není známo, zda budou lidé připraveni hlasovat za, jak říkají odpůrci showmana, „visícího na nitích klauna". Situace v zemi je totiž vážná: na východě je „válka se separatisty“ a vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté.
 
Krize nebyla překonána ani v domácí politice. Korupce jen vzkvétá. Ekonomika se ještě nezotavila z finančních otřesů roku 2009. Kromě toho se společnost nadále radikalizuje. V zemi se odehrává stále více pochodů ultranacionalistů, poznamenal Kroekel.

 
Z většiny problémů lidí viní politické vedení, to znamená, Porošenka. Před pěti lety zvítězil ve volbách v prvním kole, Západ do něj vložil velké naděje, ale během této doby „ztichl“ a už se nesnaží inspirovat lidi svými projevy. Nedávno musel odpovědět na obvinění z nelegálních obchodů se zbraněmi. Je to však ještě horší, že během svého prezidentského období neplnil žádný ze svých hlavních úkolů.
 
Porošenko často připomíná, že za něj vstoupila v platnost dohoda o přidružení mezi EU a Ukrajinou, jakož i bezvízový režim se zeměmi schengenského prostoru. Na pozadí vnitřních problémů Evropské unie ale bude muest Ukrajina dlouho čekat na plné členství. Bezvízový režim navíc vedl k „odlivu mozků“. Výstavba německo-ruského plynovodu „Nord Stream-2“ připraví zemi o miliardové tranzitní poplatky.

Pokud si voliči nevyberou Porošenka nebo Zelenského, „bude se smát třetí“ - Julia Tymošenková. Je zkušenou politickou, která je oblíbená u žen a starších lidí. Hlavně kvůli svéjeho vytrvalosti a „historii utrpení", protože bývalý prezident Viktor Janukovyč ji na 2,5 roku uvěznil.
 
Nicméně, v její biografii, jako v případě Porošenka a Zelenského, to nebylo bez oligarchů. Oponenti považují „plynovou princeznu 90. let" za ztělesnění „postsovětského mafiánského kapitalismu" na Ukrajině. „Země je v dusivém objetí oligarchů," konstatoval ponuřel Kroekel.

(kou, prvnizpravy.cz, mittelbayerische.de, foto: arch.)