Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Morawiecki: EU se musí otevřít dalším zemím nebo přijdou jiní hráči

Morawiecki: EU se musí otevřít dalším zemím nebo přijdou jiní hráči

Evropa se musí vrátit ke svým kořenům, základním myšlenkám a křesťanským hodnotám, protože časy bezpečné nadvlády Západu jsou již minulostí, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki ve své výroční řeči.

Mateusz Moravecki, polský premiér
20. listopadu 2019 - 09:01

„Už nežijeme v době bezpečné západní nadvlády. Na Dálném východě, na Středním východě a pro nás na bezprostředním východě, jsou mezinárodní hráči, kteří jsou ochotni využít slabých stránek Evropy, a proto chceme, aby ambiciózní EU byla otevřená a přijímala nové členy, otevřená západnímu Balkánu,“ uvedl Morawiecki.

Morawiecki poznamenal, že pokud EU nepředloží skutečnou nabídku sousedním zemím, předloží ji ostatní - Čína, Rusko, Turecko, radikální islám.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve svém výročním projevu také uvedl, že NATO je „nejmocnější vojenskou aliancí ve světové historii“, uvádí TVN24.


„Hlasy některých vůdců, kteří zpochybňují pátý článek Washingtonské smlouvy, nebo neplnění povinností vyplývajících z aliance, tj. 2% HDP na obranu, oslabují naši bezpečnost a ohrožují budoucnost EU a NATO. Budeme proti tomu, “ komentoval polský premiér Macronova slova o„ smrti mozku NATO “.

(rp,prvnizpravy.cz,tvn24.pl,foto:arch.)