Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Moskva, Ankara, Paříž a Berlín se snaží vyhnout v Sýrii nejhoršímu!

Moskva, Ankara, Paříž a Berlín se snaží vyhnout v Sýrii nejhoršímu!

Rusko, Turecko, Francie a Německo se dohodly setkat se a diskutovat o situaci v Sýrii, aby ji nepřivedly do otevřeného konfliktu hlavních mocností.

Ilustrační foto
25. února 2020 - 10:15

Podle Les Echos existuje nebezpečí, že to může vést ke střetu mezi Moskvou a Ankarou, avšak nežádoucí to může být pro obě země.

Lídři Francie, Německa, Ruska a Turecka se dohodli na setkání 5. března, aby projednali opatření k vyřešení situace v Sýrii. Všichni se „snaží vyhnout nejhoršímu zvratu událostí“ v regionu, píše Les Echos - včetně prudkého nárůstu napětí mezi ruskými a tureckými silami.
 
Jde o boje o Idlib - poslední baštu džihádistů v Sýrii. Moskva tam plně podporuje Asada, který je zase v rozporu s Tureckem, vysvětluje autor článku. „Rusko by nemělo dovolit syrskému režimu používat boj proti teroristickým skupinám jako omluvu pro etnické čistky,“ citovala publikace slova německé kancléřky Angely Merkelové. Moskva zase obviňuje Turecko z podpory teroristů. Ti z Idlibu útočí na ruské a syrské vládní síly.

 
V důsledku toho se Moskva a Ankara navzájem kritizují, blokují rezoluce a vyměňují si tvrdá prohlášení v OSN. Spojené státy a Evropa se opatrně postavily na stranu Turecka, aby udržely jednotu NATO a protože nevidí v Bašáru Asadovi budoucnost Sýrie.
 
Pokud se dobude Idlib, bude moci Damašek vyhlásit své vítězství v občanské válce. A Turecko se obává, že by to mohlo vyvolat nekontrolovaný tok uprchlíků na jeho území, protože již přijalo 3,5 milionu Syřanů.
 
A přestože podle Les Echos zůstává riziko přímého konfliktu mezi Ruskem a Tureckem nízké, protože by v tomto případě se obě strany hodně ztratily, Ankara se již připravuje na ruský úder a požádala Washington o protiraketové obranné systémy Patriot, i když v poslední době rozhněvala spojence NATO nákupem ruského systému S-400.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)