Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Moskva prodlužuje Snowdenův pobyt v Rusku

Moskva prodlužuje Snowdenův pobyt v Rusku

Rusko prodloužilo povolení k pobytu bývalému zaměstnanci Národní bezpečnostní agentury Edwardu Snowdenovi kvůli pokračující pandemii koronaviru, informovala státní ruská média.

Edward Snowden
1. června 2020 - 09:01

36letý, Snowden, žije v Rusku od června 2013, zatímco úřady USA, žádají o jeho vydání, vyplývající z jeho přiznané role při úniku materiálu do médií o vládních domácích a zahraničních kontrolních operacích.

Žije v Rusku na základě povolení k pobytu, jehož platnost skončila 30. dubna, ale nadále zůstává platné povolení v důsledku koronavirové pandemie.

„Později bude žádost Snowdena v souladu se současnými právními předpisy přijato rozhodnutí o tom, zda by měl být prodloužen pobyt o další tři roky," uvedla agentura TASS

Edward Snowden čelí až 30 letům vězení, bude-li postaven před soud v USA a usvědčen ze všech tří trestných činů, kterým v současné době čelí, včetně porušení zákona o špionáži a krádeží majetku státu. Prezident Donald Trump dříve označil Snowdena za „zrádce“ a navrhl, aby byl popraven.


Edward Snowden v roce 2003 vstoupil do americké armády, kde trénoval se speciálními jednotkami. Byl propuštěn z armády po zlomeninách obou nohou. Jeho prvním úkolem v práci pro NSA bylo zajištění ochrany tajných zařízení agentury v Marylandu, kam se přestěhoval. Poté pracoval v CIA jako IT specialista a přes nedostatek formálních kvalifikací se díky svým schopnostem posouval v žebříčku organizace. V roce 2007 získal post s diplomatickou imunitou v Ženevě. Zde podle svých slov pro deník The Guardian viděl, jak funguje americká vláda a jaký má dopad na svět. Rovněž si zde podle svých slov uvědomil, že je součástí mašinérie, která způsobuje více zlého než dobrého. Uvažoval , že svá odhalení zveřejní již dříve, ale čekal, zda se politika USA změní po zvolení Baracka Obamy.

Snowden se v červnu 2013 v Hongkongu sešel s novinářem Glennem Greenwaldem píšícím pro americké vydání The Guardian a předal mu informace o různých tajných programech včetně programů PRISM, Tempora a XKeyScore. Následně byl Snowden obviněn americkými úřady z krádeže vládního majetku, neoprávněného předávání informací o národní bezpečnosti a vědomého vyzrazení tajných informací neoprávněné osobě

Při cestě z Hongkongu do Ekvádoru Snowden v závěru června 2013 uvázl v tranzitu moskevského mezinárodního letiště poté, co USA zrušily platnost jeho pasu. Počátkem července 2013 mu nabídly azyl Venezuela, Nikaragua a Bolívie.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes,foto:arch.)