Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

MSNBC: Irácká válka naučila Trumpa, že síla je v nestydatosti!

MSNBC: Irácká válka naučila Trumpa, že síla je v nestydatosti!

Invaze do Iráku se změnila v hroznou katastrofu, ale téměř nikdo z těch, kdo válku podporovali, za ni nezaplatil svou pověstí ani kariérou, uvedla neobyčejně ostře televize MSNBC.

Chris Hayes, redaktor MSNBC
23. března 2019 - 10:15

Podle televizního moderátora Chrise Hayese neochota Američanů vypořádat se s minulými chybami vedla ke vzniku Trumpovy „nestoudné“ administrativy a vyhrožuje novými válkami: s Íránem a Venezuelou.

Nyní je to přesně 16 let od začátku irácké války. Je to největší tragédie po celou dobu, kdy jsem sledoval politiku a neuvěřitelně poučný zážitek. Když jsme se připravovali na invazi do Iráku, bylo mi 23 let. A byl jsem svědkem toho, jak v atmosféře strachu po událostech z 11. září vedení země manipulovalo veřejností, aby mezi elitami vytvořila neuvěřitelně shodný názor na potřebu udělat něco, co se mi tehdy - a ještě více dnes - zdálo, a mnoho dalším jako špatné a bez omluvy, uvedl redaktor.

„Ale kolik chytrých odborníků nás ujišťovalo, že to musíme udělat, že Saddám byl hrozbou, že měl zbraně hromadného ničení! A Bushova administrativa, samozřejmě, více než kdokoli jiný, využila své síly k manipulaci a tendenčních výběrů rovědky, aby zastrašovala veřejnost a přesvědčila je o nutnosti války,“ připomněl Hayes.

Samozřejmě, miliony odpůrců se vydaly do ulic a já jsem byl jedním z nich. A měli jsme pravdu. A všichni takzvaní experti, politici, redakční rady a publicisté se mýlili, zdůraznil moderátor MSNBC.

Cenou této války bylo téměř 5 tisíc životů amerických vojáků, biliony amerických dolarů a stovek tisíc Iráčanů. Stovky tisíc takových lidí: muži, ženy a děti jsou mrtvé kvůli událostem iniciovaných naší zemí. Mučení vězňů ve věznici Abú Ghrajb, střelba dětí žoldáky na náměstí, přímo před rodiči ... A o 16 let později stále pociťujeme následky, i když ne ve stejné míře jako Iráčané, poznamenal rozhořčeně.


A co je pozoruhodné, až na vzácné výjimky, celé množství lidí za to odpovědných za to v žádném případě nezaplatilo: ani z hlediska pověsti, ani z politického hlediska. Vlivní lidé, kteří válku podporovali a hlasovali pro ni, stále zaujímají významná místa. I když někteří učinili pokání, žádali o odpuštění, přiznali svou chybu a to je důležité.

Celkový závěr však zní takto: když neanalyzujete minulost, vytvoříte podmínky, například pro současnou administrativu, kde prezidentovi radí doporučovatel irácké války, superjestřáb John Bolton. Je poradcem národní bezpečnosti. A zatímco tu mluvíme, bije naa válečné bubny současně proti Íránu a Venezuele. A pokud se v této éře, v éře Trumpa, nebudeme chovat jinak než během Bushovy administrativy, historie se bude opakovat, varoval Hayes.

Ve skutečnosti se příběh již opakoval. Pokud nyní otevřete webovou stránku Worldwide Speakers Group, můžete si za poplatek rezervovat vystoupení Johna Kellyho. Osoba, která dohlížela na ministerstvo, když navrhla zákon oddělující děti od rodičů. Muž, který lhal, když si uvědomil, že jeho důvěrný zaměstnanec byl obviněn z domácího násilí dvěma bývalými manželkami, a pak ho také ospravedlnil. Muž, který lhal o členu Kongresu - opět veřejně - v zoufalé snaze ochránit prezidenta. A teď můžete zaplatit, abyste slyšeli moudré projevy této osoby.

Jedním z hlavních ponaučení z Trumpovy éry je, že nestydatost je druh politické supersíly. Čím víc však o tom dnes přemýšlím, tím více si uvědomuji, že se to naučili od těch, kteří prosazovali válku v Iráku, dodal Chris Hayes.

(kou, prvnizpravy.cz, msnbc, foto: repro msnbc)