Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Mučení je hlavním nástrojem výslechů v Guantánamu

Mučení je hlavním nástrojem výslechů v Guantánamu

CIA skrývá jména těch, kteří nařídili a provedli mučení zadržených v Guantánamu. I po letech právních bitev Spojené státy pravděpodobně stále používají mučení.

Guantánamo
31. ledna 2020 - 07:20

„Když uslyšíte slovo Guantánamo, co se vám objeví v hlavě? 9/11 a vězni Al-Káidy, kteří tam byli dlouho drženi. V některých našich myslích se také objeví slovo mučení a právní bitvy, které zuřily po celá ta léta s vězněmi, kteří žalovali vládu Spojených států, CIA a psychologové jako James Mitchell a Bruce Jessen, kteří implementovali, navrhli a provedli to, co jsou tzv. zdokonalené vyšetřovací techniky, jako je waterboarding, bouchání hlav do stěn, zavírání lidí do krabic o rozměrech 21 x 30 palců a nahých lidí v mrazivých teplotách. Někteří, jak říkají právníci zadržených, tvrdí, že to bylo mučení,“ uvádí Marc Steiner, komentátor Real News.

 
Nyní, po osmi letech předběžných slyšení, mohou začít výslechy s lidmi jako Chaalid Šejk Mohammed a dalšími, kteří byli zapojeni do akce 11. září. Obvinění z mučení jsou neznámí, kdo byl důstojník, který dohlížel na mučení? FBI, CIA a vláda USA, jak někteří tvrdí, ukrývají jména těch, kteří prováděli své rozkazy, jsou skryta před světlem dne?

Existují na celém světě stále černé stránky? Pokračuje mučení? Co nám tyto výslechy skutečně říkají? Co se tady stane? Mluvíme dnes s jedním z lidí, kteří to sledují už dlouhou dobu a právě se vrátil ze samotného Guantánama. Julian Borger, editor světových zpráv The Guardian, který byl korespondentem na celém světě, USA, na Středním východě, ve východní Evropě a na Balkáně.Marc Steiner: Můžeme udělat krok zpět jen na okamžik a když jsem mluvil o té osmileté historii a o tom, co se děje, jen krátký nástin o tom, o čem se chystáme mluvit o tom, co k tomu vedlo?

Jsou zadržení, pět zadržených, kteří jsou v Guantánamu už 14 let. A to byla stále předběžná slyšení, to je osm let předběžných slyšení. V příštím roce by měl být zahájen soudní proces, ale ne každý v Guantánamu je přesvědčen, že soudní proces by měl začít příští rok.

Jsme tedy zaseknutí v jakési právní bitvě způsobené skutečně povahou zadržování a pozdějšího zacházení s těmito zadrženými, kteří jsou před soudem.


Marc Steiner: Proč to tak dlouho trvá? Je to nepřiměřené množství času na výslech mužů, kteří byli obviněni z těchto ohavných zločinů a také jejich obhájců. Proč to trvá tak dlouho?

Julian Borger: Je to proto, že tito lidé byli zadrženi v Afghánistánu, v Pákistánu, po celém světě a vyslýcháni pracovníky CIA, kteří byli přesvědčeni, že by mohli poskytnout informace, které by po útocích z 11. září mohly zastavit druhou vlnu útoků. A jak jsme slyšeli od svědků tento týden, nezajímali se o řádný proces. Chtěli jen získat informace, o nichž věří, že zastaví druhý útok.


(rp,prvnizpravy.cz,realnews,foto:arch.)