Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Myslel, že to byl výmysl – jak 30letý Texasan zemřel na koronavirus

Myslel, že to byl výmysl – jak 30letý Texasan zemřel na koronavirus

V texaské nemocnici zemřel 30letý Američan na koronavirus, který se zúčastnil tzv. COVID večírku.

Ilustrační foto
14. července 2020 - 11:04

Před svou smrtí přiznal muž zdravotnickému personálu, že udělal chybu, když podcenil nebezpečí této choroby, uvedl deník The New York Times.

Třicetiletý Texan, který se zúčastnil tzv. COVID párty a nevěřil v existenci této choroby, zemřel na koronavirus. Sdělila to hlavní lékařka Metodické nemocnice v San Antoniu Jane Applebyová, napsaly The New York Times.

Doktorka neřekla, kdy přesně se tato párty konala, kolik lidí se jí zúčastnilo nebo jak dlouho po hospitalizaci mladého muže. Jeho jméno také nebylo zveřejněno.

Ale před smrtí pacient informoval sestru, že se zúčastnil jedné z těchto párty, jejichž účelem bylo zkontrolovat, zda COVID-19 skutečně existuje, nebo se záměrně nakazit, aby se pokusil získat imunitu. „Myslím, že jsem udělal chybu. Myslel jsem, že (koronavirus) je výmysl, ale není tomu tak,“ řekl.


Podle Applebyové sdílela tento příběh s cílem varovat ostatní Američany, obzvláště obyvatele Texasu, kde vypukla nová epidemie. V době, kdy byl článek publikován, bylo ve státě registrováno více než 258 tisíc případů nákazy koronavirem a více než 3,2 tisíc úmrtí.

Podle Roberta Glattera, ambulantního lékaře v newyorské Lenox Hill Hospital, jsou párty COVID „nebezpečnou, nezodpovědnou a potenciálně smrtící“ činností. „Účast na takové události může vést k předčasné smrti nebo chronické a nevytrvalé únavě, bolesti na hrudi, potížím s dýcháním a každodenním horečkám, pokud zůstanete naživu," varoval.

Mezitím někteří odborníci a úředníci pochybují, že se COVID večírky vůbec konají nebo alespoň v rozsahu tohoto jevu. V květnu zdravotničtí činitelé ve státě jihovýchodě státu Washington uvedli, že měli při těchto událostech dva případy virové infekce, ale brzy připustili, že udělali chybu. 

Kromě toho se objevily zprávy, že v Alabamě se studenti scházeli a sázeli, kdo dostane první koronavirus. „Vítěz“ obdržel v sázce peníze. Ale místní úředníci nemají důkaz, že by se takové akce konaly, upozornila publikace.

V USA se praktikovaly a pokračují párty „planých neštovic“. Rodiče na ně přivádějí své děti, aby chytily nemoc, o níž někteří věří, že pro dospělého člověka představuje větší nebezpečí, dodaly New York Times.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)