Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

MZ: Němci ve Španělsku - jako by o pandemii nikdy neslyšeli!

MZ: Němci ve Španělsku - jako by o pandemii nikdy neslyšeli!

Obyvatelé Mallorky jsou šokováni chováním rekreantů z Německa, napsaly německé ostrovní noviny Mallorca Zeitung.

Ilustrační foto
14. července 2020 - 04:20

V pátek večer stovky Němců oslavili začátek nové sezóny na slavné „pivní ulici“ Ballermann. Zároveň pili, chodili a tancovali bez masek a neudržovali sociální odstup, jako by nikdo nikdy neslyšel o žádném koronaviru. Místní obyvatelé s obrátili na policii, ale ta se rozhodla nezasáhnout.

Podle článku turisté uspořádali něco jako první neformální párty na „barové“ ulici - a ukázalo se, jak vážně může být nebezpečí druhé vlny koronaviru na Mallorce. Zatímco na ostrově probíhají diskuse o zavedení povinných nošení masek, stovky rekreantů z Německa oslavili začátek nové sezóny těžkou alkoholizací na slavné promenádě na Mallorce - a úplným ignorováním současných pravidel ochrany proti koronaviru, zdůraznila publikace.

Drtivá většina byla bez masek a nedodržovala společenskou vzdálenost 1,5 m, všude hrála hlasitě hudba, lidé oslavovali, pili a tančili. „Zdálo se, že nikdo o koronavirové pandemii nikdy nic neslyšel," uvedly Mallorca Zeitung. „Těch několik maskovaných návštěvníků obdrželo skeptické pohledy od většiny, nebo se dokonce stali terčem výsměchu."

Téměř všichni majitelé barů na „pivní ulici“ uspořádali stoly a židle v souladu s pravidly vzdálenosti, ale rekreanti se neustále rojili mezi stoly a podél ulice, a v důsledku toho se prakticky nikde neudržela vzdálenost. Naopak: mnoho podnapilých hostů oslavovalo bok po boku, flirtovalo s cizími lidmi, cinkaly sklenice nebo tančilo ve velkých skupinách. Většina číšníků měla masky, ale ne vždy tak, jak by měli.

Kromě toho se desítky pouličních prodejců okamžitě smíchaly s rekreanty a začaly, stejně jako v předkoronavirových dobách, prodávat sluneční brýle, čepice, sexuální hračky nebo falešné hodinky Rolex, napsaly Mallorca Zeitung. Někteří obchodníci byli maskováni, ale často je při rozhovoru se zákazníky posunuli dolů. Pouze několik obchodníků odmítlo nezbytné potřásání rukou a objetí většiny mladých rekreantů.

Pro některé místní majitele restaurací byl „divoký“ noční festival příliš. Takže vedení kultovní hospody „Et Dömsche“ v sobotu oslovilo své hosty prostřednictvím Facebooku: „Pro nikoho z nás není snadné rychle přijmout koronavirová pravidla bez ztráty, ale pro nás restaurátory to je, bohužel, obzvláště obtížné.“

Stále musí splňovat mnoho omezení, která jim brání v tom, aby si už několik měsíců vydělali. „Protože zaměstnanci by měli mít právo pokračovat v práci a nechceme, aby nás úřady znovu zavřely, po včerejším incidentu na pivní ulici ještě více zpřísníme kontrolu," uvedlo vedení slavné hospody. Nechtějí zkazit potěšení hostů, ale naopak dělat to nejlepší, co je možné, s ohledem na současná omezení.


Majitelé instituce také zveřejnili trvalý apel na rekreanty: „Prosím, neměňte čistou a slušnou pivní ulici na místo asociálního nespoutaného pití.“ Poté hospoda slíbila, že z ní vyloučí každého, kdo nebude dodržovat zavedená pravidla.

Místní obyvatelé si také stěžují na hlasité oslavy. Doufali, že v letošním roce bude okolí klidné a klidné, ale nyní opět trpí hlukem. „Letos samozřejmě na ulicích není takový chaos jako obvykle, ale policie by neměla dopustit, aby se hladina hluku opět zvýšila o mnoho decibelů," řekl jeden z obyvatel Mallorky poblíž promenády.

Během týdne se obrátil na policii opakovaně, a když dorazili policisté, majitelé hudbu ztišili - ale po 22:00 ji znovu zapnuli na plnou hlasitost. Podruhé policie nepřišla. A navzdory skutečnosti, že tyto bary obecně nemají licenci na hluk, nejsou to ani hudební bary, ani koncertní kavárny, zdůraznil obtěžovaný místní obyvatel.

Pokud ve dnech a týdnech před tím byla policie v letovisku pravidelně přítomna, pak ji bylo v pátek večer zbytečné hledat, konstatovaly Mallorca Zeitung. Přes situaci na pivní ulici, která zjevně nebyla v ustanoveném pořádku, policie upřednostnila, že se tam nebude objevovat, a mnoho turistů dostalo příležitost volně chodit bez masek a udržovat sociální vzdálenost až do rána.

Na plážovém parapetu v promenádě celý večer také seděli četní turisté, kteří konzumovali koktejly, pivo nebo pálenky. Také zde nebyly praktikovány masky a udržování společenské vzdálenosti. Policie se také neobjevila.

Přičemž ještě před deseti dny policie reagovala na otevření baru Krümels Stadl zcela jinak: když se shromáždilo kolem stovky hostů při příležitosti začátku nové sezóny, asi tucet zaměstnanců, kteří dorazili na scénu, naznačilo, že vzdálenost nebyla dodržena a že jen málo hostů bylo maskovaných. V důsledku toho obdržela majitel baru Marion Pfaffová oficiální varování. 

Teprve v pátek zhrozené ostrovní úřady z obavy z přeplněných davů pohrozily uložením vysokých pokut těm organizátorům, kteří zanedbávají bezpečnostní pravidla nebo pořádají nelegální mejdany. Úřady navíc stanovily horní hranici přetížení pláží.

Pokud bude na Mallorce skutečně zavedeno povinné nošení masek příští týden, bude mít policie spoustu práce, poznamenaly noviny. Kromě toho je velmi pochybné, že turisté budou toto pravidlo dodržovat, konstatoval autor článku.

Podle novin porušují pravidla na Mallorce nejen Němci, ale také Britové: na jejich oblíbené prázdninové ulici na ostrově byla již ve čtvrtek pozorována velká koncentrace turistů, kteří nedodržují hygienické předpisy.

(kou, prvnizpravy.cz, mallorcazeitung.es, foto: arch.)