Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

MZV USA: Jaderné síly Ameriky a Ruska jsou zhruba vyrovnané!

MZV USA: Jaderné síly Ameriky a Ruska jsou zhruba vyrovnané!

Od září 2019 Rusko snížilo počet jaderných hlavic ve svém arzenálu o 100 kusů, Spojené státy americké o tři, ukazují údaje ministerstva zahraničí USA.

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 07:20

Podle informací zveřejněných na webových stránkách ministerstva zahraničí bylo 1. března Rusko rozmístěno 485 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket v ponorkách a těžkých bombardérů (v září jich bylo 513), USA - 655 (668). V Rusku bylo na těchto nosičích umístěno 1326 hlavic (v září 1426), ve Spojených státech - 1373 (1376), uvedla RIA Novosti s odkazem na americký resort.

Kromě toho měly ruské ozbrojené síly 754 rozmístěných a nerozmístěných odpalovacích zařízení (757), Spojené státy - 800 (toto číslo se od září nezměnilo).

Vzájemné sledování jaderného arzenálu Ruska a Spojených států se provádí v rámci smlouvy START-3, která vstoupila v platnost v roce 2011. Podle této dohody se strany zavazují omezit své ozbrojené síly na 700 jaderných nosičů, 1 500 hlavic a 800 odpalovacích zařízení.


Uvedená čísla amerického ministerstva zahraničí dokladují, že mezi Spojenými státy a Ruskou federací existuje jaderná parita. Je přitom pozoruhodné, jak pravidelně americké a západoevropské militaristické skupiny neustále hovoří o ruské „jaderné hrozbě“ a ponoukají k stále větším nákladům na zbrojení, včetně jaderného. A to bez ohledu na skutečnost, že celkové roční výdaje na zbrojení zemí NATO více než 15násobně převyšují zbrojní náklady Ruska.

START-3 zůstává jedinou současnou smlouvou o omezení zbrojení mezi Ruskem a Spojenými státy. Platnost dohody končí v únoru 2021. Rusko opakovaně vyzvalo USA, aby ji prodloužily, ale americká administrativa zatím neoznámila, zda tak hodlá Washington učinit.


Dříve bývalý americký poradce pro národní bezpečnost prezidenta Spojených států John Bolton řekl, že START 3 nebude pravděpodobně prodloužena, protože má nedostatky. Současně prezident USA Donald Trump vyjádřil přání vytvořit novou trojstrannou jadernou dohodu mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. V Pekingu však byla tato myšlenka zamítnuta.

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov přitom upozornil, že prodloužení START-3 bude trvat několik měsíců.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)