Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Boj proti koronaviru zadluží Němce 180 miliardami eur

N-TV: Boj proti koronaviru zadluží Němce 180 miliardami eur

Vysoké dluhy kvůli koronaviru postihnou celou Evropu a nevyhnou se ani „evropskému motoru“ – Německu.

Ilustrační foto
1. prosince 2020 - 10:10

Německý rozpočet na rok 2021 sestavený vládnoucí koalicí stanoví podle N-TV náklady ve výši 498,6 miliard eur: národní dluh se tak zvýší o 180 miliard eur.

Podle zástupce CDU Eckhardta Rehberga jsou takové velké dluhy nezbytné, aby provedly zemi přes koronavirovou pandemii.

Rozpočtový výbor Bundestagu podle N-TV dokončil diskusi o financích na rok 2021. V příštím roce hodlá německá vládní koalice vytvořit další dluh o 180 miliard eur a mnohem více investovat do zdravotní péče, dopravy a infrastruktury, píše N-TV.
Celkový rozpočet na rok 2021 předpokládá náklady ve výši 498,6 miliard eur. Plánuje se, že schválení rozpočtu proběhne v Bundestagu od 8. do 11. prosince.

Jak televize uvádí, plánuje se přidělit 39,5 miliardy eur na pomoc ekonomice. Na nákup vakcín proti koronaviru bylo vyčleněno 2,7 miliardy eur. Velké částky budou také použity na daňové úlevy pro domácnosti. Rodiny s dětmi navíc nyní dostanou větší podpory.

„K úspěšnému provedení naší země pandemií koronavirů jsou nutné velké dluhy," uvedl poslanec CDU Eckhardt Rehberg. Zároveň zdůraznil, že by německá vláda měla vyjednávat s regionálními úřady o jejich účasti na hospodářské pomoci.

Podle poslance Strany zelených Svena-Christiana Kindlera rozpočet navrhovaný velkou koalicí postrádá opatření na podporu nezaměstnaných a samostatně výdělečně činných osob. Politik navíc zaznamenal nedostatečné množství investic do zelené ekonomiky. „Tento rozpočet ohrožuje klima,“ cituje televize slova Kindlera.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)