Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Britské zdravotnictví je na pokraji zhroucení!

N-TV: Britské zdravotnictví je na pokraji zhroucení!

Britský systém zdravotní péče je chronicky přetížený, a který je léty podfinancován, je nyní na pokraji kolapsu, uvedla německá televize N-TV.

Ilustrační foto
23. března 2020 - 11:06

Koronavirus může zemi poškodit ještě více, než Itálii. Některé nemocnice již nejsou schopny vyrovnat se s přílivem pacientů a vzhledem k nedostatku základních prostředků ochrany musí zdravotnický personál místo masek používat pytle na odpadky.

Prakticky neexistují žádná zařízení pro ventilaci plic a rukavice, není dost lékařů a zdravotnických pracovníků - britský zdravotnický systém je nyní na pokraji zhroucení, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu N-TV. Coronavirus může situaci ještě více prohloubit a způsobit více škody než v Itálii.

První kliniky odmítají pacienty přijímat a sestry používají pytle na odpadky jako prostředek ochrany: krize s koronavirem ve Velké Británii se zhoršuje. „Víme, co se k nám blíží - a víme, že to bude hrozné," citoval televizní kanál britského lékaře z londýnské nemocnice, který chtěl zůstat v anonymitě.

Podle jeho názoru by situace ve Velké Británii mohla být ještě horší, než v Itálii. Vzhledem k nedostatku personálu a vybavení bude anonymní lékař a jeho kolegové brzy muset rozhodovat o životě a smrti a poskytovat léčbu pouze těm, jejichž šance na přežití jsou nejvyšší.

Nový koronavirus se již objevil ve všech částech Spojeného království. Projevil se obzvláště masivně v Londýně - především v parlamentní čtvrti a jejím okolí. Počet pacientů v nemocnicích roste, a proto je mnoho odborníků nervózní. Skutečnost je taková, že veřejná zdravotnická služba NHS, financovaná hlavně daňovými poplatníky, již roky nedostávala dostatek finančních prostředků, je chronicky přetížená a sotva si poradí. Kritici tvrdí, že zdravotní péče se jednoduše dostala do stavu zhroucení tím, jak se na ní neustále šetřilo.


Nyní ve Velké Británii existuje 4 000 ventilačních zařízení pro dospělé a pouze 900 - pro děti. Země tak zaujímá jedno z posledních míst mezi evropskými státy, pokud jde o dostupnost vybavení na 100 tisíc obyvatel. Podle předpovědí takové množství zařízení nestačí pro každého, kdo se nakazí virem COVID-19. V této situaci byl premiér Boris Johnson nucen kontaktovat výrobce automobilů, aby zjistil, zda by mohli vyrábět zdravotnické vybavení.

To však není jediný problém spojený s epidemií, zdůrazňuje německý televizní kanál. V neposlední řadě kvůli brexitu mnoho zdravotníků dávno opustilo zemi. V zimních měsících, kdy lidé častěji dostávají chřipku, se britský zdravotní systém pravidelně ocitá na pokraji kolapsu. Kritici obviňují Johnsona ze ztráty drahocenného času se svým kurzem v boji proti koronavírusu.

Již v minulých týdnech musela londýnská nemocnice kvůli nedostatku zdrojů odmítnout vstup vážně nemocným infikovaným pacientům. Absolutně vyčerpané sestry na klinice se chrání před infekcí pomocí velkých modrých pytlů na odpadky. „My sami musíme vzít iniciativu do vlastních rukou," řekla jedna ze sester britským reportérům. V nemocnici chybí masky, pláště a rukavice. Všechny tyto věci jsou nesmírně nezbytné: „Jinak budou sestry a lékaři umírat - všechno je velmi jednoduché.“


Většina Britů si stále udržuje pravou anglickou trpělivost tváří v tvář hrozbě. Ve skutečnosti jsou však velmi znepokojeni, což dokládají panické nákupy: řady polic v supermarketech v Londýně, Brightonu a dalších městech jsou téměř prázdné. Především je obtížné získat toaletní papír. Stále více lidí je nuceno místo toho používat staré noviny a kuchyňské papírové utěrky, ale to může vést k ucpané kanalizaci, varují odborníci britské společnosti Northumbrian Water.

V pátek večer Johnson oznámil uzavření barů, restaurací a kaváren po celé zemi, aby zpomalil šíření viru. Noční kluby, divadla, kina, fitness kluby a tělocvičny by také měly zůstat zavřené, stejně jako britské hospody. Podle slov Johnsona chápe, že musel přijmout mimořádná opatření - zbavit svobodného muže svého původního a nezcizitelného práva jít do hospody, poznamenává N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: youtube)