Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Důvody úspěchu ČLR v boji proti pandemii

N-TV: Důvody úspěchu ČLR v boji proti pandemii

Zatímco v Evropě zuří druhá vlna pandemie, Čína se postupně vrací k normálnímu životu, píše německá televize N-TV.

Ilustrační foto
26. října 2020 - 11:04

Opravdu porazil Peking pandemii? Jak uvádí článek, současnou situaci s virem v Číně vysvětluje dlouhá a přísná karanténa ve Wu-chanu, masové testy a pokračující preventivní opatření. Odborníci se zároveň domnívají, že ČLR stále není imunní vůči druhé vlně a jediným spolehlivým východiskem bude vývoj účinné vakcíny.

V počáteční fázi pandemie koronavirů se celý svět díval s obavami na Čínu, píše N-TV: fotografie přeplněných nemocnic a úzkostných lidí ve Wu-chanu se rozletěly po celé planetě.

Nyní se však situace změnila, konstatuje televize. Zatímco v Evropě je každý den zjištěno téměř 200 000 nových infekcí, v Číně je počet nových případů extrémně malý - a většina z nich se dováží ze zahraničí. Alespoň to říkají oficiální čísla. Podařilo se tedy ČLR porazit pandemii?


Nedávným testem byl zlatý týden začátkem října, píše N-TV - osm víkendů, během nichž stovky milionů Číňanů cestovaly za atrakcemi a zábavou. Mnoho odborníků věřilo, že omezení pohybu uložená po vypuknutí Wuhan pomohla zvládnout pandemii. Po zlatém týdnu však žádné nové ohnisko nenastalo. Jen ve městě Čching-tao bylo zaznamenáno 13 nových případů. Poté čínské úřady testovaly v Čching-tao 10 milionů lidí za čtyři dny.

N-TV připomíná, že poté, co čínské úřady začátkem roku ztratily kontrolu nad šířením viru, byla ve městě Wu-chan zavedena karanténa, která trvala 76 dní. Obyvatelé mohli opustit své domovy pouze za nákupy nebo pokud to bylo nezbytně nutné. Město bylo možné opustit až po předložení potřebných dokumentů.

V dubnu byla karanténa zrušena, ale Čína zůstává ve střehu. Všichni návštěvníci musí projít dvoutýdenní karanténou. Mezinárodní lety jsou nadále značně omezené. Mnoho občanů stále nosí masky a teploty se kontrolují na většině veřejných míst. Kromě toho je v ČLR spuštěna speciální mobilní aplikace, která ukazuje, zda daná osoba může být zdrojem infekce.

Jak článek uvádí, tvrdá vládní opatření pomohla čínské ekonomice. V období od července do září vzrostl HDP ČLR ve srovnání s předchozím rokem o 5%.

Odborníci poznamenávají, že vzhledem k 90 000 nakaženým na 1,4 miliardy obyvatel se Čína může obávat nové vlny epidemie. Jedinou skutečnou cestou ze situace by proto měl být vývoj účinné vakcíny. V této oblasti Čína také vede, píše N-TV: podle oficiálních údajů již byly stovky tisíc přístavních dělníků, lékařů a dalších ohrožených osob očkováno experimentální vakcínou. Čína dosud nemá oficiálně schválenou vakcínu, ale úřady věří, že se objeví do konce roku.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)