Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Federální země SRN bojují proti sobě o ochranné masky!

N-TV: Federální země SRN bojují proti sobě o ochranné masky!

Před několika týdny německá vláda slíbila zorganizovat centralizovanou dodávku federálního zdravotnického vybavení s ochranným zdravotnickým zařízením, ale téměř žádné nové dodávky neexistují.

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 10:16

Jak poznamenal německý televizní kanál N-TV, v podmínkách nedostatku v Německu země samy hledají, kde koupit potřebné ochranné vybavení, a již mezi sebou rozpoutaly konkurenční boj, což vede ke zvýšení cen příslušného zboží.

Podle německého televizního kanálu N-TV začaly země Německa spolu bojovat o ochranné masky. Potřeba ochranných oděvů v celé zemi je extrémně vysoká a téměř nedochází k žádným novým dodávkám.

V Německu se čím dál tím více stává hmatatelným konkurenční boj o masky, brýle a kombinézy mezi těmi, kteří to naléhavě potřebují a kteří se o ně snaží. Saské ministerstvo sociálních věcí připustilo na dotazy německých médiích, že tento konkurenční boj vede k vyšším cenám.

Na příliš frekventovaném trhu není nyní možné získat potřebné zboží. Současně ani jeden z federálních německých států nechce ustoupit. Porýní-Falc dělá vše, co je v jeho silách, na podporu zdravotnických zařízení prostřednictvím „vlastních akcí v oblasti nákupu na světovém trhu“, uvedla vláda.


Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn zahájil v těchto dnech svou vlastní iniciativu v oblasti zadávání veřejných zakázek. Toho, co může Německo nyní poskytnout, je však příliš málo, takže se všechny země v zemi aktivovaly. Pomocí kontaktů společností se sídlem na jejich území obstarávají nezbytné ochranné oděvy, především z Číny. Nemocnice, lékárny, charitativní organizace a služby ambulantní péče o pacienty, které nechtějí čekat na vládní dodávky, nyní hledají skryté rezervy.

Ve skutečnosti by se měla zabývat zdravotnickým materiálem vláda v Berlíně, poznamenala N-TV. Právě tam se krizové ředitelství ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví v polovině března rozhodlo uspořádat centralizovanou dodávku ochranných prostředků pro zdravotnický systém. Poté měly federální státy vypočítat své potřeby na následujících šest měsíců a podat o nich zprávy. Sdružení lékařů nemocenských fondů v oblasti ambulantních služeb, tj. soukromých lékařských praktik, měly udělat totéž.

V tuto chvíli však byly uskutečněny pouze malé dodávky. Podle ministerstva sociálního zabezpečení Saska tato země sama v Německu potřebuje 1,4 milionu drahých masek typu FFP2 a více než 10 milionů jednorázových rukavic týdně. V jiných zemích není situace o nic lepší. Z Hamburku řekli, že nevědí, kdy a v jakém množství znovu dostanou ochranné oděvy.


Příslušné ministerstvo ve spolkové zemi Porýní-Falc napsalo: „Spolková vláda před týdny slíbila, že poskytne centralizovanou dodávku ochranného vybavení pro zemi. Stát však, bohužel, může tento slib plnit pouze postupně. “

Brémy také přešly na nezávislé objednávky ochranných masek a mnohého dalšího, protože dodávky ze strany státu se ukázaly být mnohem menší, než se doufalo a co bylo v současné situaci nezbytné, uvedla německá televizní stanice N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)