Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Každý třetí Němec vidí za koronavirem spiknutí tajných sil!

N-TV: Každý třetí Němec vidí za koronavirem spiknutí tajných sil!

Výsledky průzkumu ukázaly, že každý třetí občan Německa připouští možnost nebo věří, že koronavirus je spiknutí tajných mocností, které vládnou světu.

Ilustrační foto
8. září 2020 - 11:04

Podle německé televizní stanice N-TV nyní tito lidé stále častěji vystupují do ulic s protesty a ukázalo se, že víra v konspirační teorie v zemi je mnohem rozšířenější, než by si člověk myslel.

Podle německé televize N-TV jeden ze tří v Německu věří ve spiknutí tajných sil.

V mnoha městech země nyní vycházejí do ulic s protesty lidé, kteří považují koronavirus za obrovské spiknutí a předpokládají, že jsou za ním vlivní loutkáři. Většina Němců se směje těm, kteří tomu věří, ale nedávno se ukázalo, že víra v konspirační teorie je v zemi mnohem častější, než by si člověk myslel.

Výsledky průzkumů veřejného mínění ukázaly, že mýty a konspirační teorie nacházejí vážnou odezvu mezi německou populací, uvedla N-TV. Téměř třetina respondentů se domnívá, že svět ovládají tajné síly: 19% má podezření, že je to velmi pravděpodobné přesně tak. Dalších 11% uvedlo, že tomu tak je s největší pravděpodobností. Takové výsledky ukázal průzkum Nadace Konrada Adenauera.


Podle studie je 62% populace vzdoruje konspiračním teoretikům: 35% považuje tvrzení, že koronavirus je spiknutí tajných sil, za „spíše falešné“, dalších 27% tomuto prohlášení vůbec nevěří. Zbytek respondentů se na odpověď nedokázal rozhodnout, nebo se jí vyhnul. Celkově bylo od října 2019 do února letošního roku dotazováno 3250 obyvatel Německa.

Méně častá u občanů oprávněných volit s vysokoškolským vzděláním je víra, že světu vládnou tajné síly. Například přibližně každý pátý obyvatel Německa s vysokoškolským vzděláním (15%) věří, že takové prohlášení může odpovídat pravdě, nebo to tak pravděpodobně je (4–5%). 

Naopak, mezi respondenty, kteří mají za sebou méně než deset let školního vzdělání, ale mají úplné odborné vzdělání, je více než 40% toho názoru, že ve světě skutečně vládnou tajné síly. 20% z nich věří, že je to pravděpodobně možné, zatímco dalších 22% si je jistých, že tomu tak je.

Jak N-TV uvedla, mezi respondenty, kteří absolvovali méně než deset tříd, ale nedokončili své odborné vzdělání, 22% respondentů souhlasilo s tím, že svět pravděpodobně ovládají tajné síly, zatímco pouze 11% zúčastněných si bylo v tomto naprosto jistých.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)