Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Plán Itálie opustit EU je téměř dokonalý - akorát nezákonný

N-TV: Plán Itálie opustit EU je téměř dokonalý - akorát nezákonný

Politici „Ligy“, kteří vyhráli volby v Itálii do Evropského parlamentu, otevřeně diskutují o možnosti vystoupení země z Evropské unie.

Matteo Salvini, vicepremiér italské vlády
11. června 2019 - 10:15

Ministr vnitra Matteo Salvini k tomu dokonce našel téměř dokonalý plán, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu N-TV. Má pouze jednu vadu: předpokládané nástroje se ukázaly jako nezákonné. Pokud Itálie stále chce opustit Evropu, bude muset zaplatit všechny své zahraniční dluhy - nebo vyhlásit bankrot.

Třebaže pro německá média je Itálie patrně druhým největším terčem kritiky po Rusku, nelze určitá tvrzení nevzít v potaz.

Italská vláda poměrně otevřeně hovoří o vystoupení země z EU, ačkoliv si to Itálie nemůže dovolit, uvedla na internetových stránkách německá televize N-TV.

Plán byl téměř dokonalý, přiznal autor článku, Udo Gümpel: nejprve obsadí Itálii, pak obrátí Evropu vzhůru nohama. Výsledek boje v Římě byl rychle vyřešen - v evropských volbách v zemi zvítězila nacionalistická strana Liga ministra vnitra Matteo Salvini.

Velká kampaň Salvini proti EU nešla tak dobře a jeho kolegové získali méně mandátů v Evropském parlamentu, než doufali. Ale co mu záleží na číslech, když je v jeho rukou celá Itálie? Během volební kampaně slíbil Salvini dvě věci, připomněl autor článku. „Nedovolíme, aby nás Evropa otravovala" a „půjdu do Evropy a změním tam pravidla". V posledním období konání svolání v Evropském parlamentu však Salviniho téměř neviděli. Ve Štrasburku dokonce italský ministr dostal přezdívku fannulone - flákač. Nechodíe do parlamentu a neúčastní se zasedání evropských ministrů zahraničí. Jak chce změnit pravidla v Evropě, pokud není nikdy na místě, zůstává záhadou, zdůraznila N-TV.

Italové o tom většinou nic nevědí. Nešikovná vystoupení Salviniho ve Štrasburku a Bruselu jsou zveřejňovány pouze na Youtube nebo v několika kritických televizních programech, které v zemi zůstávají.

Jak vysvětlil německý televizní kanál, ideálním plánem nebylo jít „do Evropy“ a dohodnout se na stabilní situaci, kdy by Evropa již „neobtěžovala“ Itálii. Skutečným plánem je „otevřít“ Evropskou unii ve dvou fázích, tvrdí německý novinář.

Italská ekonomika je jako „Titanic“, který narazil na ledovec, napsala N-TV. Rozpočtový plán na rok 2019 počítal s růstem HDP od 1,5 na 1,8% a novým dluhem nepřesahujícím 2,04%. Nicméně tato čísla jsou nesmysl, poukázala publikace. Ekonomika stagnuje s růstem 0,1% HDP a růstem dluhu o 3% HDP. Nejhorší ze všeho bude celkový dluh na konci roku 133,5% a na konci roku 2020 - 135,5%.

Jak autor článku zdůraznil, vysoce postavení zástupci Itálie, jako předsedové hospodářských výborů v obou komorách národního parlamentu, nikdy neopustili své plány opustit EU, i když tvrdili, že „Ital-exit“ nebyl zvažován mezi možnými scénáři.


Podle německé televizní stanice „Liga" tvrdí, že Evropa může za všechno - jak za příliv migrantů, tak za ekonomickou stagnaci, protože Evropa neumožňuje Itálii zajistit si nové obrovské dluhy. A nyní navíc Brusel lobuje za právní proces týkající se Itálie.

Mezitím v prvním červnovém týdnu udeřila ekonomická realita: každý den přicházely smutné zprávy z průmyslu: velké společnosti, včetně největších oceláren v Itálii a nábytkářská společnost, která kdysi překonala Ikeu, se zavírají a propouštějí stovky pracovníků. Zaměstnání v mnoha italských společnostech se dědí od rodičů k dětem a doposud to Italům zaručovalo práci. Nyní, Dario Galli, náměstek ministra hospodářství z „Ligy“, prohlašuje: „Musíme chránit zájmy Itálie před zájmy jiných zemí." Je to, jako by Evropa zavinila stagnaci v Itálii, která trvá 25 let, a na úkor neustálého oslabování vlastní měny může zůstat konkurenceschopná, poznamenal německý novinář. „Liga“ dnes zpochybňuje zásadu rozpočtu bez schodku, kterou v Itálii učinila ústavní zásadou, ale nikdo si to nepřeje připomenout.

Velkým plánem Ligy bylo opustit EU tiše a nepozorovaně ve dvou fázích, uvedla N-TV. Nejprve musíte v zemi zavést paralelní měnu - minibondy, tj. vládní půjčky ve výši 2, 5, 10, 20, 50 a 100 eur, které se v Itálii stanou zákonným platidlem. Poté měla zařídit velký konflikt s Evropskou centrální bankou (ECB).

Šéf ECB Mario Draghi však tento plán 6. června zničil. Vysvětlil, že tyto miniboody jsou buď nelegální, pokud existují ve formě paralelní měny, nebo jednoduše představují nové vládní půjčky, tedy nové dluhy.

Mezitím se ledovec dluhové krize se k Itálii stále přibližuje. Na podzim se musí vláda v Římě dohodnout na rozpočtu a bude muset těžce šetřit. Itálie však nechce přijmout podmínky Evropské komise, takže konflikt je nevyhnutelný. Mezitím, hlava ECB prohlásila za nelegální nástroj minibondů, tj. vydání si licence na tisk peněz.

Odpor proti tomuto „ekonomickému šílenství“ v severních oblastech, kde je „Liga“ obzvláště silná, roste velmi pomalu, konstatoval německý televizní kanál. Mladí podnikatelé naléhavě vyzývají vládu, aby si přestala hrát s eurem, protože jen odradí investory a zvýší odliv kapitálu ze země. Je pravda, že předseda Hospodářského výboru dolní komory italského parlamentu Claudio Borghi věří, že má stále ještě jednu trumfovou kartu: pokud Itálie opustí EU, pak Německo se svými požadavky na zemi zůstane s prázdnými rukami.

Zdá se, že v Itálii zapomněli na pravidlo formulované prezidentem ECB - ten, kdo opustí eurozónu, musí zaplatit všechny dluhy. Požadovaných 500 miliard eur - pouze na zaplacení dluhu Německa - Itálie nemá. Existuje tedy jen jedna cesta - bankrot, a pro Řím je to cesta k smrti, uzavřel německý televizní kanál N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)