Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Pokud EU nepomůže zemím v nouzi, bude čelit krachu eura!

N-TV: Pokud EU nepomůže zemím v nouzi, bude čelit krachu eura!

Epidemie koronaviru zhoršila hospodářské problémy mnoha zemí EU, uvádí zpráva N-TV: například v Itálii předpovídají pokles ekonomiky o 6 procent.

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 04:20

Německá televize na svých stránkách upozornila, že pokud EU nepomůže problémovým zemím, například Itálii, Španělsku nebo Řecku, ocitnou se blízko bankrotu a opustí EU, což by mohlo vést ke krachu eura.

Dluhová krize se vrací do Evropy, uvedla N-TV. Itálie, která čelí vážným ekonomickým problémům, musí získat z EU finanční pomoc. V opačném případě se euro může stát další obětí koronaviru.

Výzvu o pomoc z Říma již nelze ignorovat, poznamenala německá televizní stanice: Itálie trpí koronavirem více než jiné evropské země. Nouzový stav se vyvinul nejen ve zdravotnictví, ale také v ekonomice. Odborníci předpovídají, že v letošním roce ekonomika spadne o 6%.

 
K překonání krize Itálie, stejně jako mnoho jiných evropských zemí, zvyšuje sociální platby a hromadí stále více dluhů. Publikace připomněla, že ještě před epidemií činil italský veřejný dluh 130% HDP. Nyní se země přibližuje k výchozímu nastavení: jak napsala N-TV, pokud jiné země Itálii, Španělsku a Řecku nepomohou, budou muset vyhlásit bankrot a opustit EU, což bude znamenat konec eura. Rozdělení výdajů na krizi mezi zeměmi EU se tedy jeví jako nevyhnutelné: jedinou otázkou je, jak přesně bude provedena.
 
Jedním ze způsobů může být emise eurobondů, avšak proti takovým opatřením ostře vystupují Německo a Rakousko. Další možností je vytvoření zvláštního fondu se zjednodušenými podmínkami pro poskytnutí půjčky. Jedinou otázkou je, zda je dost prostředků.
 
Mezitím Evropská centrální banka (ECB) oznámila zrušení limitů pro nákup státních dluhopisů, uvedla televize. To znamená, že v extrémních případech bude ECB schopna odepsat většinu dluhu i v zemích, jako je Itálie. Jak uvedla N-TV, že daném momentu vypadají opatření ECB jako jediná možná cesta z této situace.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)