Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Ruská loď jede do Baltu, aby dokončila stavbu „Nord Stream - 2“!

N-TV: Ruská loď jede do Baltu, aby dokončila stavbu „Nord Stream - 2“!

Ruský pokladač trubek „Akademik Čerskij“ míří k Baltskému moři, aby dokončil výstavbu Nord Stream 2, uvedla německá televize N-TV.

Ilustrační foto
14. dubna 2020 - 11:06

Má dorazit v první polovině května a dokončit zbývajících 5% projektu. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Nováka mluvíme o položení 160 kilometrů potrubí.

Ruská loď k pokládání trubek „Akademik Čerskij“ má dokončit stavbu „Nord Stream 2“, informovala N-TV. 18. dubna by měl dorazit do španělského města Las Palmas de Gran Canaria a v první polovině května - do Baltského moře.

Loď nedávno změnila svůj směr a místo cesty přes Suezský průplav prošla podél Afriky delší trasou. Podle dostupných informací bylo takové rozhodnutí učiněno z bezpečnostních důvodů.


Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že projekt plynovodu byl dokončen na 95%: zbývá položit pouze 160 kilometrů potrubí.

Kvůli sankcím USA byla výstavba „Nord Stream 2“ pozastavena. Američané tvrdí, že se EU stane závislou na plynu na Rusku. Snaží se zmařit projekt a zároveň zajistit do Evropy dodávky vlastního zkapalněného zemního plynu za vyšší cenu. Nicméně hlavní příjemce ruského plynu – Německo – nenalezlo pro sankce Washingtonu pochopení.

Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že tedy Rusko projekt dokončí samostatně do konce tohoto roku nebo začátkem roku 2021.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)