Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Výrobou zbraní Čína předběhla Rusko a je druhá za USA!

N-TV: Výrobou zbraní Čína předběhla Rusko a je druhá za USA!

Čína produkuje více zbraní než Rusko, ačkoli daleko zaostává za jeho vývozem, uvedla německá televizní stanice N-TV.

Čínská mezikontinentální raketa DF-41
29. ledna 2020 - 10:15

Díky novým datům bylo analytické centrum Sipri schopno prokázat, že Čína obsadila po USA druhé místo na světě ohledně vojenské produkce. Poptávka po čínských zbraních postupně roste, ale čínská armáda zatím zůstává jejich hlavním nákupčím.

Čína produkuje více zbraní než Rusko. Dosud byl výkon čínského obranného průmyslu poměrně slabý, ale přesné posouzení nebylo možné. Nyní to švédští badatelé dokázali poprvé a dospěli k závěru, že nyní jen jedna země na světě vyrábí více zbraní než Čína, píše se materiálu na internetových stránkách německé televizní stanice N-TV

Čínský obranný komplex v současné době produkuje více, než kterákoli jiná země na planetě, s výjimkou Spojených států, tvrdí pracovníci stockholmského think tanku Sipri. Čínské podniky vyrábějí méně vojenských produktů, než americké koncerny, ale více než ruský obranný průmysl.

Švédský analytický institut dosud neměl dostatečné průhledné údaje o objemech výroby čínského obranného sektoru, ale nyní se poprvé objevily spolehlivé ukazatele hlavních čínských obranných podniků za období 2015–2017. Čtyři společnosti zvažované ve studii prodávají vojenské výrobky v hodnotě 54,1 miliardy dolarů, což je o 16 miliard dolarů více než objemy prodeje deseti největších ruských podniků v tomto odvětví. Je ale pravda, že Čína stále výrazně zaostává za Spojenými státy.


Ve srovnání s prodejem zbraní z jiných zemí patří všechny čtyři čínské podniky od roku 2017 mezi 20 největších obranných společností na světě. Tři z nich jsou dokonce mezi deseti největšími, před evropskou skupinou společnosti Airbus. Dosud zařazoval Sipri do dvaceti největších světových společností v roce 2017 11 amerických, 6 evropských a 3 ruských koncernů.

Podle odborníka analytického centra vědci už delší dobu předpokládali, že čínský obranný průmysl dosáhl velmi velkého rozsahu. Dříve dostupná data však byla nespolehlivá a vědci se báli zveřejňovat analytické výpočty na nich založené. Nyní se situace změnila: objevily se nové zdroje informací. Podle švédských analytiků má čínský obranný průmysl představuje deset hlavních koncernů a jeden výzkumný ústav.

Sipri byl schopen získat informace o čtyřech z těchto deseti podniků. Nebyla prezentována přímo, ale odborníci byli schopni provádět výpočty na základě otevřených dat. Skutečné náklady na prodej zbraní v Číně by měly být ještě vyšší a činit zhruba 70 až 80 miliard dolarů, jsou vědci přesvědčeni.

Pro získání lepšího obrazu jsou zapotřebí informace o dalších šesti čínských obranných podnicích. Analytici se nicméně spoléhají na informace o čtyřech koncernech a s jistotou tvrdí, že Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě.

V tomto případě je podle německé televize N-TV největším nákupčím samotná Čína. „Téměř všechny zbraně, které Čína vyrábí, nakupuje čínská armáda na domácím trhu," uvedl odborník v centru Sipri. Důvodem je to, že se Peking při výrobě zbraní a technologií pro armádu chce zcela osamostatnit od ostatních států.

BANNER]

Současně existuje tendence ke zvýšení poptávky po výrobcích čínského obranného sektoru v zahraničí. Čína je však v tomto odvětví stále daleko za exportní výkonnosti Ruska.

Od šedesátých let Čína investovala značné prostředky do modernizace svého obranného průmyslu. Mnohem aktivněji se tím zabývala po roce 1999. Na rozdíl od většiny západních společností se čínské obranné koncerny soustřeďují na konkrétní výrobní odvětví, jako je letectví nebo pozemní systémy.

Studie Sipri zohledňuje prodej vojenských produktů a poskytování služeb zákazníkům doma i v zahraničí. Většina obranných koncernů spolu se zbraněmi také prodávají další výrobky pro civilní trh, uvedla N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)