Svátek má: Stanislav

Zprávy

Velikost textu:

Na Bidenovu inauguraci jede Porošenko, Zelenskij ne

Na Bidenovu inauguraci jede Porošenko, Zelenskij ne

Dvě události ve Spojených státech začátkem tohoto roku upoutaly pozornost ukrajinského establishmentu.

Joe Biden a Petro Porošenko
10. ledna 2021 - 10:18

První událostí je inaugurace Joe Bidena naplánovaná na 20. Leden a druhou událostí je národní  modlitební snídaně ve Washingtonu, která se tradičně koná první únorový čtvrtek: letos je to 4. února.

Mnoho politiků, podnikatelů a úředníků z Ukrajiny se chce dostat k inauguraci jakéhokoli amerického prezidenta po dobrém nebo podvodem, aby  se mohli chlubit. Modlitební snídaně je také považována za podobnou příležitost, protože tam hovoří také prezident Spojených států.

Letos však pandémie COVID-19 a útok Trumpových příznivců na Kapitol změnily obvyklé pořadí věcí.

Obě důležité události jsou plánovány v omezené formě a se silně omezeným přístupem (pokud budou). Někteří ukrajinští vůdci se přesto stále chystají do Washingtonu.

V polovině prosince připustil Generální výbor Kongresu o inauguraci nového amerického prezidenta, že kvůli epidemii COVID-19 nebude obřad na západní straně Kapitolu.Organizační výbor obvykle vydá na akci 200.000 lístků, z nichž většinu dostanou členové Kongresu, o nichž se předpokládá, že je rozdají svým voličům, ačkoli je mohou prostřednictvím lobbistů získat i cizinci. Přibližně milion diváků se stále obvykle shromažďuje v širokém National Mall před Kongresem.

Tentokrát každý americký poslanec obdrží pouze dvě vstupenky - pro sebe a jednoho hosta do bezprostřední inaugurační zóny.

Na internetu však můžete snadno najít nabídky na koupi sedadel v místě sousedícím s Kapitolem. Několik míst k sezení stojí až 9.500 USD, a v závislosti na místě od 750 do 3.500 USD . Možná se oznámení objevila před rozhodnutím organizačního výboru. Nebo jako obvykle to je zkouška prodejců „ vzduchu“.

Nakonec tým Joe Bidena požádal Američany, aby nejezdili na zahajovací ceremoniál, aby se nerozšiřovala nákaza COVID-19 v davu.

K ještě většímu zpřísnění postupu pro přístup k inauguraci dojde kvůli obavám z opakování nepokojů ve Washingtonu. Skutečnost, že se Trumpovi příznivci mohou pokusit narušit inauguraci, již píšou americká média .

A bezpečnostní služby slibují, že přijmou nejtvrdší opatření proti této hrozbě.


Petro Porošenko potřebuje Bidena

Je třeba říci, že inaugurace prezidenta Trumpa v roce 2016 způsobila v ukrajinském establishmentu vážný rozruch .

Strana.ua  napsala, že mnoho ukrajinských představitelů se chtělo osobně zapojit do americké politické kultury. Podle pověstí zaplatili za vstupenky na inauguraci přemrštěné ceny a někteří se stali oběťmi podvodníků.

Téma inaugurace, pokud bude diskutováno, je v jiném duchu, než že prezident Vladimir Zelenskij nebyl pozván na budoucí obřad.

Ministr zahraničí Dmitrij Kuleba však v rozhovoru pro TSN koncem prosince uvedl, že podle něj zahraniční vůdci dosud neobdrželi pozvání k inauguraci 46. prezidenta USA a jeho formát se „stále určuje“.


Současně se objevila neoficiální informace, že exprezident Petro Porošenko pojede na inauguraci. A pro některé z jeho příznivců je to další důkaz, že Porošenko je pro tým budoucího amerického prezidenta údajně zajímavější než Zelenskij.

„Porošenko pojede se svou ženou. Tsegolko a Eliseev je určitě doprovodí,“ říká zdroj. Tsegolko je osobní tiskový tajemník a Eliseev je bývalý zástupce vedoucího prezidentské správy Porošenka, který měl na starosti mezinárodní vztahy.

Porošenko má na programu setkání s americkými politiky, diaspory a účasti na událostech u příležitosti inaugurace. Zdroj tvrdí, že Porošenko bude přítomen přísahy nového amerického prezidenta, ale bylo pro něj těžké odpovědět, jak dostal pozvání.

„Trumpova administrativa ukázala, že prezident USA není autokrat, jak si mnozí mysleli na Ukrajině. Rozhodování není jeho úlohou, ale aparátu - šedivých a nenápadných byrokratů na ministerstvu zahraničí a diplomaté na velvyslanectvích. Proto každý rpzumí tomu, že hodnota fotografie z inaugurace nenahradí ani náklady na letenky do Washingtonu. No, Porošenko bude vyfotografován někde poblíž Bidena. Nebo dokonce v jeho blízkosti, pokud bude mít štěstí. Je však jasné, že tato fotografie neurčí politiku Američanů vůči Ukrajině, ale koncept, který bude vypracován na ministerstvu zahraničí, kde bude vládnou lidé, kteří jsou vůči Porošenkovi velmi skeptičtí, jako je George Kent, “řekl jeden z poslanců.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)