Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Na rozdíl od Putina nemůže Macron od Erdogana čekat omluvu

Na rozdíl od Putina nemůže Macron od Erdogana čekat omluvu

Urážky Recepa Erdogana na adresu Emmanuela Macrona nejsou chybou Erdogna, píše novinář Rainer Hermann v článku pro Frankfurter Allgemeine.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
28. října 2020 - 11:07

Za urážkami je chladný výpočet: Eskalací vztahů s Paříží chce Erdogan získávat body na domácí scéně, a to vzhledem k tomu, že mnozí turečtí občané otevřeně nemají rádi Francii.

Stažení francouzského velvyslance z Ankary bylo správným rozhodnutím, píše novinář Rainer Hermann. Toto je vhodná reakce na urážku Recepa Erdogana, který uvedl, že Emmanuel Macron by měl podstoupit psychiatrické vyšetření, aby zkontrolovali jeho duševní stav.

Německá vláda mohla být solidární s Francií odvoláním svého velvyslance v Turecku ke konzultacím, ale Berlín se omezil na to, že Erdoganovo prohlášení vůči Macronovi je „nepřijatelné“. Erdogan se však neuklidnil a přilil do ohně ještě více oleje a vyzval k bojkotu francouzského zboží.

Za Erdoganovými provokacemi stojí chladný kalkul. Turecký prezident ví, že může na domácí scéně získat další politické body. Faktem je, že mnoho Turků vnímá Francii negativně kvůli přítomnosti vlivné arménské lobby a mnoha Kurdů.


Erdogan je připraven jít do dlouhodobé krize ve vztazích s Evropou. Problémová turecká ekonomika potřebuje modernizaci celní unie s EU, ale bez Erdoganovy omluvy Macronovi se to nestane.

Autor poznamenává, že Erdogan se jen jednou omluvil jinému prezidentovi: Vladimiru Putinovi v roce 2016 poté, co Turecko sestřelilo ruské bojové letadlo.

(rp,prvnizpravy.cz,faz,foto:arch.)