Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Na Ukrajině byl proti Vitaliji Kličkovi zahájen případ velezrady!

Na Ukrajině byl proti Vitaliji Kličkovi zahájen případ velezrady!

Proti starostovi Kyjeva, Vitaliji Kličkovi, bylo zahájeno trestní řízení velezrady a krádež veřejných prostředků, sdělil ukrajinské tiskové agentuře Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU).

Vitalij Kličko, starosta Kyjeva
7. listopadu 2019 - 11:04

Předtím Nejvyšší protikorupční soud nařídil NABU zahájit v této věci vůči Kličkovi a jeho dvěma zástupcům trestní řízení.

Vitalij Kličko je současně starostou Kyjeva a vedoucím administrativy hlavního města. Před několika měsíci bylo zahájeno ověřování informací o jeho zneužívání moci během výstavby a rekonstrukce mostů v Kyjevě. Starosta obvinění popírá.

„NABU splnila stanovené rozhodnutí Nejvyššího protikorupčního soudu a zapsala informace do Jednotného registru vyšetřovacích řízení," uvedla NABU. Podrobnosti případu však úřad nesdělil.

Nicméně se v trestním řízení jedná o trestné činy „zneužití pravomoci“, „získání nepřiměřené výhody“, „zpronevěra státních fondů“ a „velezrada“.


Připomeňme, že Vitalij Kličko je podezřelý ze zneužití moci během rekonstrukce Šuljavského mostu. Poslanci městské rady v Kyjevě podali kvůli tomu u soudu žalobu.

V září vydala ukrajinská vláda prohlášení prezidenta republiky Vladimira Zelenského o odvolání Vitalije Klička z funkce vedoucího státní správy města Kyjeva, neboť zrušila článek, podle nějž je starosta Kyjeva automaticky i předsedou městské státní správy.

Nicméně je také nutno dodat, že zatím drtivá většina případů korupce a zneužití moci nebyla, podle mnoha pozorovatelů zkorumpovanými ukrajinskými vyřetřovacími orgány a justicí, dovedena do odsouzení.

(kou, prvnizpravy.cz, ukranews.com, foto: arch.)