Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Nacionalisté pořádají zítra v Kyjevě pochod k 77.výročí divize Galizien

Nacionalisté pořádají zítra v Kyjevě pochod k 77.výročí divize Galizien

Zítra se v Kyjevě očekává jakýsi precedens - ve městě se bude konat pochod na počest 77..výročí lvovské divize „Galizien“ .

Ilustrační foto
28. dubna 2021 - 10:10

Tato jednotka byla během války součástí nacistické organizace „SS“, v jejím čele stál Reichsfuehrer Heinrich Himmler.

Dříve oslava divize Galizien (Halič) nepřesahovala region, kde byla vytvořena. A zítra se to zjevně stane v Kyjevě.

Zatím není jasné, jak rozsáhlá bude tato událost. Hlavní nacionalistické organizace dosud oficiálně neoznámily svou podporu.

Samotná skutečnost takové události ve městě hrdinů v Kyjevě, kde nacisté zinscenovali teror proti místnímu obyvatelstvu, je však velmi orientační.

Oznámení o události bylo zveřejněno na  stránce komunity Golosiyivska Kryivka.



Jedná se o známou organizaci v Kyjevě, v jejímž čele stojí funkcionář VO „Svoboda" Ruslan Andrejko, bývalý asistent náměstka Andreje Iljenka.

„Kryivka“ pořádá v parku Goloseevského festivaly národně vlastenecké hudby,  s finanční podporou kanceláře starosty Kyjeva.

Vystupovala tam také skandální skupina „Sokira Perun“ , která chválí nacisty. A jejich  koncertu se kdysi zúčastnil předseda vlády Aleksej Gončaruk.

Ale zítra nacionalisté slibují jinou hudbu: pochod vyšívaných košil na počest divize SS Galizien.

„Oblečte si svou nejkrásnější vyšívanou košili a přijďte se setkat se svou rodinou, společně se projděte slavnostním průvodem v centru Kyjeva a vzpomeňte si na první ukrajinskou dobrovolnickou divizi!“, píší organizátoři.

Úřady zatím tuto událost nekomentovaly. Vzhledem k dlouholetému přátelství mezi „Goloseevskaja Kryivkou“ a státní správou města Kyjeva by však problémy neměly nastat.

V regionu Lvov se kult „Haliče“ již stal oficiálním. Kromě toho ho podporoval guvernér Maxim Kozický, kterého jmenoval Vladimír Zelenský. Natočil celé video, ve kterém tvrdil, že „Galicijci“ jsou spolupracovníci, a uvedl, že to byli oni, kdo tak tvrdě bojovali proti bolševismu.

To znamená, že Zelenského kurz oslavování „Haliče“ pokračuje. A co víc, snaží se to rozšířit i na Kyjev.

14. divize Waffen SS-Galizien Grenadier byla jednotkou pro spolupráci zločinecké formace Waffen-SS, složenou z ukrajinských dobrovolníků z bývalé Haliče, kteří byli podle mezinárodního práva polskými občany. Němci divizi založili v roce 1943, aby doplnili stavy. Z několika dobrovolníků SS-Galizien vytvořili Němci galicijské policejní pluky, které se proslavily četnými zločiny proti Polákům ve východním Malopolsku a v Lublinu v roce 1944, včetně Huty Pieniacké. V době spáchání těchto zločinů nebyly pluky formálně součástí divize. Během války však existovalo rozšířené přesvědčení, také posílené Němci, že pluky byly součástí SS-Galizien. Poté, co byla divize rozdělena Rudou armádou v červenci 1944, v bitvě u Brody, Němci znovu vytvořili SS-Galizien a poslali do ní vojáky z haličských policejních pluků a další ukrajinské kolaborativní jednotky zapojené do válečných zločinů , počítaje v to takzvaný Ukrajinské legie sebeobrany, která pacifikovala vesnice v oblasti Lublinu a podílela se na potlačení Varšavského povstání.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)