Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

Nákupy vakcín pro Ukrajinu jsou v rukou Britů

Nákupy vakcín pro Ukrajinu jsou v rukou Britů

Britská  společnost Crown Agents, která dříve pracovala s britskými koloniemi, nyní působí v nejchudších zemích světa.

Ilustrační foto
16. ledna 2021 - 09:01

Již několik let Crown Agents dohlížejí na zadávání veřejných zakázek na Ukrajinu - za vlády Porošenka se z nich stal téměř monopolní zprostředkovatel pro ministerstvo zdravotnictví. Tento trend pokračuje i pod Zelenským.

Crown Agents je velmi stará britská společnost. Její  původní funkcí byly finanční operace britské koruny v jejích koloniích. To znamená, že podle tohoto parametru je to velmi pozoruhodná instituce.

Její profil se dnes mírně liší. Crown Agents pracuje po celém světě na široké škále problémů, od farmaceutických dodávek po energii a zemědělství.

Například v Rusku tato společnost regulovala proces demontáže jaderných ponorek, dokud nebyla za Putina zastavena. Ruská federace nyní není na seznamu partnerských zemí. A kanceláře Crown Agents v současné době fungují hlavně v chudých zemích (s výjimkou USA a Japonska, stejně jako bývalé britské kolonie v Singapuru).


Kromě Ukrajiny je tedy přítomnost „agentů“ v Bangladéši, Ghaně, Nigérii, Keni, Ugandě, Pákistánu, Etiopii, Nepálu, Zimbabwe, Turecku v Sierra Leone. Jak vidíte, v tomto seznamu není v Evropě ani jedna rozvinutá země.

Existuje také jediná kancelář pro Střední Asii - v Tádžikistánu.

Ukrajina je navíc očividně jedním z nejdůležitějších partnerů, protože na webových stránkách společnosti je kromě globální verze k dispozici pouze ukrajinština, americká a japonská verze.

Crown Agents pracuje na Ukrajině asi deset let. V čele kanceláře je Tatiana Korotchenko, která dříve pracovala pro Světovou banku, OSN a švédskou vládní organizaci pro mezinárodní spolupráci.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)