Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

NASA kvůli rasismu přehodnotí kosmické názvosloví

NASA kvůli rasismu přehodnotí kosmické názvosloví

Národní správa pro letectví a vesmír (NASA) oznámila, že přehodnotí pojmenování, které lidé dali kosmickým objektům.

Ilustrační foto
11. srpna 2020 - 06:20

„Protože vědecká komunita usiluje o identifikaci a řešení systémové diskriminace a nerovnosti ve všech aspektech oboru, vyšlo najevo, že určité kosmické přezdívky jsou nejen necitlivé, ale mohou i škodit. NASA zkoumá použití neoficiální terminologie pro kosmické objekty jako součást svého závazku k rozmanitosti, spravedlnosti a začlenění.

Například NASA přestane nazývat planetární mlhovinu NGC 2392 „mlhovinou Eskimo“, protože „Eskimo“ je široce vnímáno jako koloniální termín s rasistickou historií, uvalený na domorodé obyvatele arktických oblastí.

NASA již dále nebude používat termín „Siamská dvojčata Galaxie“ pro označení NGC 4567 a NGC 4568, dvojice spirálních galaxií nalezených ve Virgo Galaxy Cluster.

V budoucnu by NASA používala označení Mezinárodní astronomické unie pouze v případech, kdy je pojmenování  nevhodné.

„Tyto jména a termíny mohou mít historické nebo kulturní konotace, které jsou nežádoucí nebo nevítané, a NASA je pevně odhodlána je změnit," řekl Stephen Shih, přidružený správce pro rozmanitost a rovné příležitosti v NASA, „věda závisí na rozmanitých příspěvcích a prospívá všem, takže to znamená, že ji musíme začlenit."

Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor ředitelství pro vědecké mise NASA, uvedl, že cílem NASA bylo, aby všechna jména odpovídala hodnotám rozmanitosti a začlenění.

„Podporuji naše neustálé přehodnocování jmen, kterými označujeme astronomické objekty. Naším cílem je, aby všechna jména byla v souladu s našimi hodnotami rozmanitosti a začlenění, a budeme aktivně spolupracovat s vědeckou komunitou, abychom to mohli zajistit. Věda je pro každého a každá stránka naší práce musí odrážet tuto hodnotu, “řekl Thomas Zurbuchen.


NASA bude spolupracovat s odborníky na rozmanitost, začlenění a ekvitu v astronomických a fyzikálních vědách, aby poskytla rady a doporučení pro další jména a podmínky pro přezkoumání.

Důvodem je, že přezdívky jsou údajně často přístupnější veřejnosti než oficiální názvy kosmických objektů, jako je Barnard 33, jehož přezdívka „Mlhovina Koňská hlava“ je  vyvolána jeho vzhledem.

Ale často zdánlivě neškodné přezdívky mohou být škodlivé a snižovat vědu."

Internet samozřejmě okamžitě skočil na ten nápad a jako zrodil se „ Oficiální průvodce NASA k inkluzivnějším vesmírným podmínkám“.

Je třeba poznamenat, že se nejedná o oficiální část dokumentace, ale poskytuje to dobré nápady, které by bylo možné argumentovat.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)