Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Americká válka v Afghánistánu je prohraná!

National Interest: Americká válka v Afghánistánu je prohraná!

Odvolání amerických jednotek z Afghánistánu oznámené americkým prezidentem Donaldem Trumpem je správným rozhodnutím v době, kdy je válka v této zemi „prohrána" a politika Washingtonu došla do slepé uličky.

Militanti Talibanu
9. ledna 2019 - 04:20

Trump má v úmyslu stáhnout vojáky z Afghánistánu ve snaze ukončit tuto „prohranou válku", ale USA by neměly mít žádné iluze ohledně možných důsledků stažení vojsk z této země, uvedl The National Interest publikace.

Podle článku politika Washingtonu nedosáhla pokroku v „uklidnění" Afghánistánu: od roku 2002 ovládá Taliban více území než kdykoli předtím - téměř 60 procent, zatímco úroveň bezpečnosti může být posouzena nedávným incidentem, kdy v důsledku útoku téměř zemřel velitel amerických sil v Afghánistánu, generál Austin Scott Miller.

Nová „chválená“ strategie Trumpovy administrativy vyvolala růst pouze jednoho ukazatele: v počtu bomb shozených na Afghánistán, uvedl National Interest. Dokonce i příznivci této války připouštějí, že Spojené státy jsou v nejlepším případě „zablokovány" a generální americký generál Joe Dunford, předseda náčelníků štábů, řekl, že v Afghánistánu neexistuje „žádné vojenské řešení", pokračovala publikace.

Sto tisíc amerických vojáků dokázalo dočasně "uklidnit" nejnebezpečnější oblasti Afghánistánu, ale po odchodu většiny z nich, začal Taliban znovu získávat území, připomněl autor.


V případě konečného stažení amerických vojsk budou následovat Washington spojenci NATO, z nichž většina nebyla onijak nadšená, že se účastní operací v Afghánistánu, napsal NI. V takovém případě bude afghánská vláda nucena bojovat sama, což podle publikace „neskončí dobře", protože vláda země nepřežije bez „velkorysé západní pomoci" a konzultací.

Spojené státy utrácejí obrovské množství peněz na Afghánistán, které se vydávají za „malou krev“, a přesto Washington prohává 17 let vedenou válku, uvedl autor.

Podle jeho názoru existují i jiné způsoby, jak zabránit Afghánistánu, aby se stal potenciálním útočištěm pro teroristy. Je třeba získat podporu sousedů Islámské republiky, ale to bude vyžadovat kompromisy s Ruskem a Čínou, míní časopis.


Pokud může zvláštní zástupce USA pro Afghánistán uzavřít dohodu pro záchranu prestiže Washingtonu s Talibanem, pak to americké úřady musí "přijmout a zmizet", uvedl National Interest.

Spojené státy by však neměly mít žádné iluze o tom, co se stane po stažení americké armády z Afghánistánu, zdůraznil nicméně autor. Rovněž režim prosovětského vůdce země, Mohammeda Nadžibullaha, kterého si „stále milosrdně připomínají někteří Afghánci", padl méně než tři roky po odchodu SSSR, připomněl.

„Budeme mít štěstí, pokud naši afghánští klienti přežijí déle," uzavřel National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)