Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Ohromující charakteristiky tanku „Armata“

National Interest: Ohromující charakteristiky tanku „Armata“

Tvůrcům bezpilotní verze ruského tanku T-14 „Armata“ se podařilo vyřešit problém vlastní každému dálkově ovládanému vozidlu.

Ruský tank T-14 "Armata"
27. srpna 2020 - 10:16

Uvedl to v článku pro The National Interest americký publicista Peter Suciu.

Nedávno bylo známo, že nejnovější ruský tank T-14 „Armata" byl testován v bezpilotním režimu.

Publicista věří, že poskytnutí technologie „situační orientace“ je nejdůležitější otázkou týkající se dálkově ovládaných vozidel. Tvůrci T-14 na to odpověděli umístěním širokoúhlých videokamer po celém trupu tanku. Poskytují 360 stupňové pokrytí a posádce situační orientaci.

Jako další inovativní charakteristiku tanku publicista nazývá věž stroje bez posádky. Obsahuje dálkově ovládané hlavní dělo 125mm 2A82-1M s plně automatizovaným nabíjecím systémem.


Odborník upozornil na schopnost T-14 pohybovat se rychlostí 90 kilometrů za hodinu. Předpokládá, že díky tomu je potenciálně mobilnější než americký tank Abrams M-1.

V materiálu se zdůrazňuje, že nový ruský tank bude schopen provádět průzkumné operace, účastnit se procesu určování cílů a upravovat palbu samohybných dělostřeleckých zařízení, raketových systémů typu země-vzduch a dokonce i tanků T-90. 

T-14 je jediný tank třetí poválečné generace na světě, který je navržen tak, aby vedl boj v přímém kontaktu s nepřítelem, podporoval útok jednotek motostřeleckých jednotek, také proti opevnění a nepřátelské síle umístěné v úkrytech i na otevřených prostranstvích.

Právě „bezpilotní“ verze tohoto tanku vyvolává a řady západních vojenských odborníků velké vrásky.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)