Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: S ruskými systémy S-400 nežertujte!

National Interest: S ruskými systémy S-400 nežertujte!

S ruskými protiletadlovými raketovými systémy S-400 „nelze žertovat", varoval americký vojenský časopis National Interest.

Ruský protivzdušný raketový komplex S-400
24. října 2018 - 10:10

V publikaci se uvádí, že se okolo komplexů S-400 neustále vedou spory. Spojené státy ohrožují země sankcemi jen proto, že kupují ruskou vzdušnou obranu, ale světové mocnosti neztratily zájem o tyto systémy, což naznačuje uzavření dohod v letošním roce na dodávku S-400 do Indie a Číny. A ani jedno letectvo, zdůrazňuje časopis, by se nerado setkalo s ruskou protivzdušnou obranou v boji.

Autor připomíná, že vývoj předchůdce moderního komplexu S-300 začal v 60. letech minulého století a byl přijat do výzbroje v roce 1978. Od té doby se model S-300 neustále vylepšoval, byly zavedeny nové modifikace, z nichž jeden - S-300PMU-2 - se dokonce nazývá „starší verzí" modelu S-400.

Moderní systémy využívají nové radarové stanice, které umožňují S-400 vidět téměř jakýkoli vzdušný cíl. Kromě toho může protivzdušná ochrana použít čtyři různé typy raket s různými váhami a schopnostmi, takže jeden S-400 může fungovat jako téměř úplná jednotka systému protivzdušné obrany.


Možnosti S-400 se mohou jevit jako vážný skok nad svým předchůdcem, ale mnoho pokročilých funkcí, včetně zachycení balistických střel, výměnných modulárních střel, atd. byly přítomny v systému už dlouhou dobu, a model S-400 je založen na již existujících schopnostech S-300 a stal se ještě více smrtící.

V Rusku jsou v provozu raketové systémy S-400 „Triumf“ (podle klasifikace NATO - SA-21 Growler). Systém je navržen pro vysoce účinnou ochranu nejdůležitějších politických, administrativních, ekonomických a vojenských zařízení před leteckými údery, strategickými křídlatými, taktickými a operačními taktickými balistickými střelami, a rovněž před balistickými raketami středního doletu v podmínkách bojových a elektronických protiopatřeních.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)