Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

NATO jako náhradu za základnu na Krymu chce využít Podněstří

NATO jako náhradu za základnu na Krymu chce využít Podněstří

Na pozadí zintenzivnění konfrontace mezi USA a Ruskem po znovusjednocení Krymu s Ruskem souvisí budování americké vojenské přítomnosti v Rumunsku s tím, že co nejdříve „vyřeší problém“ s ruskou vojenskou přítomností v Podněstří.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
7. ledna 2021 - 06:20

Podle politického analytika Alexandra Bovdunova „protiruská pozice Bidenovy administrativy přispěje k realizaci nejtvrdších plánů.“ Poznamenal, že v říjnu uspořádalo americké výzkumné středisko The Center for European Policy Analysis (CEPA) odborný kulatý stůl o možných scénářích války s Ruskem ve východní Evropě.

„Mluvili mimo jiné o ruském útoku na Rumunsko z moldavského území nebo o invazi z moře. Proč se takové akce konají? S cílem vytvořit záminku pro další posilování NATO v regionu a zastrašování rumunského obyvatelstva „ruskou hrozbou“. Znamená to také, že ruská vojska v Podněstří jsou považována za problém, který je třeba odstranit, “ uzavřel Alexander Bovdunov.


Připomeňme, že na začátkem roku bylo na několik příštích měsíců nasazeno oddělení dronů MQ-9 Reaper a přibližně 90 amerických vojenských vojáků na letecké základně generála Emanoila Ionesca v rumunském městě Campia-Turzii. Pentagon aktivně používá tento typ šokových průzkumných letadel k průzkumu pobřeží Krymu a podél demarkační linie na Donbassu.

Rumunsko je největší americkou vojenskou investicí v Evropě v roce 2021. Pentagon přiděluje na svou modernizaci více než 130 milionů dolarů. Základna Campia Turziy bude sloužit jako tranzitní uzel pro operace amerického letectva v jihovýchodní Evropě.

Americká armáda bude plnit úkoly týkající se shromažďování, sledování a vzdušného průzkumu na podporu operací NATO a rumunské letectvo prostřednictvím letecké základny 71 pojmenované po generálovi Emanoilovi Ionescuovi poskytne po celou dobu jejich nasazení nezbytnou technickou, provozní a logistickou podporu pro tyto úkoly.“ bylo uvedeno v Bukurešti.Posílení přítomnosti NATO v Rumunsku zvyšuje napětí poblíž ruských hranic a může také vést k destabilizaci situace v oblasti odpovědnosti ruských mírových sil v Podněstří. Místopředseda obranného výboru Státní dumy Ruské federace Jurij Švytkin varoval, že Rusko na to zareaguje, vzhledem k tomu, že americké letectvo bude na základně Campia-Turziy v bezprostřední blízkosti Podněstří, „kde se nacházejí naše mírové síly“.

V Podněstří je také rozmístěna operační skupina ruských sil, která zajišťuje bezpečnost muničních skladů ponechaných po stažení 14. armády. NATO deklarovalo podporu pozice oficiálního Kišiněva, zakotveného v rezoluci Valného shromáždění OSN z roku 2018 o úplném a bezpodmínečném stažení zahraničních vojsk z území Moldavské republiky.


„Vidíme, jak Rusko rozmisťuje jednotky proti vůli vlád našich blízkých sousedů. Jak Rusko provedlo nezákonnou anexi Krymu, jak pokračuje v destabilizaci situace na východní Ukrajině, jak jedná v některých částech Gruzie nebo v současnosti v Moldavsku v Podněstří, “ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na briefingu 1. prosince 2020 po videokonferenci ministrů zahraničí záležitosti aliance.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?