NATO plánuje výstavbu plynovodu mezi Španělskem a Německem

zprávy

NATO se zabývalo problémem evropské závislosti na ruském plynu, uvedl španělský list  La Vanguardia . Na ekonomických problémech podle tohoto média pracovala Aliance, nikoli orgány EU.

NATO plánuje výstavbu plynovodu mezi Španělskem a Německem
Ilustrační foto
10. února 2022 - 06:20

NATO studuje možnost výstavby plynovodu mezi Španělskem a Francií, který by propojil španělské Katalánsko s Německem a snížil by závislost střední Evropy na ruském plynu.

Hovoří se o využití španělských nádrží obsahujících velké množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG),  píše  La Vanguardia .

Washington se snaží vytvořit koalici amerických zemí vyvážejících LNG do  Evropy s cílem snížit závislost středoevropských zemí, zejména Německa, na dodávkách z Ruska. Spojené státy znovu navrhly Němcům zablokovat plynovod Nord Stream 2 ve prospěch alternativního projektu.

Generální plán spočívá v „přeměně Pyrenejského poloostrova na distribuční platformu schopnou výrazně oslabit silnou závislost Německa a střední Evropy na ruském plynu“, uvádí deník. „V novém historickém kontextu“ se také zkoumá možnost oživení opuštěného projektu plynového koridoru Midcat s cílem přivést alžírský plyn do střední Evropy. Jde o to přehodnotit starý projekt generála de Gaulla z 50. let 20. století dodávat alžírský plyn do továren na Rýně.Nový plynovod by měl také přepravovat zkapalněný plyn ze španělských pobřežních terminálů do střední Evropy.

O tomto projektu se plánuje diskutovat na červnovém valném shromáždění NATO.

Německo tento návrh vážně zvažuje, protože chce diverzifikovat dodávky a přítomnost infrastruktury plynovodů z Pyrenejského poloostrova.

To je v souladu s německými plány na zahájení výroby zeleného vodíku v severní Africe, který lze také přepravovat navrhovaným potrubím.

Evropa však podle expertů nemůže nahradit ruský plyn. V tomto směru mu nemůže pomoci ani Alžírsko, ani asijské země.

Již dříve vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell hovořil o potřebě lépe „začlenit“ Pyrenejský poloostrov, který je hlavním „ostrovem elektřiny v Evropě“, na trh s evropskou energií. Borrell označil Pyrenejský poloostrov za region, který není závislý na dodávkách plynu z Ruska.


Šéf evropské diplomacie měl evidentně na mysli, že Španělsko a Portugalsko „naučí“ zbytek Evropy, aby byl energeticky nezávislý na Rusku. Jejich scénáře ale nevyhovují jiným zemím.

V energetické nezávislosti Pyrenejského poloostrova na Rusku neexistuje žádná politika, existuje pouze ekonomická logika – pro Španělsko je výhodnější přijímat plyn alžírským plynovodem než nakupovat ruský plyn a pro Portugalsko přijímat uhlovodíky přes terminály LNG než postavit plynovod do Ruska.

Španělsko a Portugalsko nejsou země produkující plyn, mohou pouze organizovat jeho tranzit. To však přináší několik potíží. Nejprve se Alžírsko rozešlo s Marokem, což vedlo k zablokování jednoho ze dvou plynovodů do Španělska. Alžírsko navíc snižuje export, protože jeho domácí spotřeba plynu roste, zatímco produkce zůstává na stejné úrovni.

Josep Borrell navíc vyzval EU, aby „urychleně zvážila zřízení strategických rezerv EU a možnost společných nákupů plynu, jak již dříve navrhla Evropská komise“.

Diplomat potvrdil, že „v posledních týdnech Rusko důsledně plnilo své smluvní závazky“. S vědomím, že pan Borrell litoval „odmítnutí Gazpromu dodat další dodávky k naplnění evropských nádrží, což jen posílilo nervozitu na trhu“.

Šéf diplomacie EU poznamenal, že „energie byla vždy prvořadým geopolitickým problémem“. Podle něj je „toto téma na pořadu dne“ EU, „vzhledem k vysokým cenám a potížím s dodávkami plynu způsobenými krizí ve vztazích s Ruskem“.

Pan Borrell také zdůraznil: „Rusko bylo lépe připraveno na západní sankce než EU na možné narušení dodávek plynu."

Projekt středomořského plynového koridoru Midcat byl opuštěn před třemi lety a byl uznán jako nerentabilní vzhledem k rychlému nahrazování plynu větrnou a solární energií. Toto rozhodnutí by však nyní mohlo být přezkoumáno. Největší regasifikační závod v barcelonském přístavu by mohl být přímo napojen na plánovaný plynovod.

„Německo v tuto chvíli se zájmem studuje tento projekt, protože potřebuje alternativní zdroje dodávek,“ poznamenává  La Vanguardia . Oživení projektu Midcat by navíc mohlo urychlit plány na výrobu „zeleného“ vodíku v severní Africe, který lze dopravovat plynovodem.

Noviny neupřesnily, proč se NATO začalo starat o ekonomické otázky Evropy.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif