Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

NATO se připravuje na odražení útoků bezpilotních zařízení

NATO  se připravuje na odražení útoků bezpilotních zařízení

Lov podmořských min bez potápěčů, vodní drony posílají data. Autonomní systémy se pro ozbrojené síly stávají stále důležitější.

Ilustrační foto
29. září 2019 - 10:15

 Některé z těchto nových zbraní testují síly NATO na portugalském poloostrově Troia.

„Vypadá to jako nějaký druh ponorky, protáhlá vrtule s kontrolérem vzadu, malá věžička pro komunikaci a senzory a sonar pro prohledávání dna jezera," představuje  dron  kapitán fregaty Jochen Beyer, který  pracuje v Centru NATO v belgickém Ostende.

Za  20 letech se žádná vojenská operace neobejde bez použití podvodních bezpilotních systémů, píše Deutschlandfunk s odkazem na slova Andrea Bell-Millerové, která vede vývoj bezpilotních dronů v americkém námořnictvu. Článek uvádí, že řada zemí NATO nyní provádí společné zkoušky mořských bezpilotních dronů u pobřeží Portugalska: v první řadě jsou drony navrženy tak, aby usnadnily vyhledávání mořských min.

Drony jsou schopny skenovat oblast v okruhu 100 námořních mil. Spouští se z lodi do vody. Po ponoření neustále přenášejí data o svém stavu na povrch. Drony pořizují podvodní fotografie. Po návratu zařízení na palubu jsou tyto obrázky vyhodnoceny.
 
„Tato podvodní vozidla mohou být ve vodě po mnoho hodin. Mohou pracovat pod ledem a ve velmi horké vodě. Snímky, které nafotí, lze stáhnout a analyzovat na obrazovce počítače, “říká poručík US Navy Harrison Grant.


 
Lidský faktor tak bude hrát v obraně stále menší roli, poznamenává Deutschlandfunk, stále je však nemožné od něj  úplně opustit. Očekává se však, že v budoucnu budou drony schopny komunikovat mezi sebou   a vyměňovat si svá data.
 
Kromě toho NATO vyvíjí systém Janus, který by se měl stát něco jako „podvodní Wi-Fi“. Podle článku bude tento systém schopen zajistit komunikaci mezi různými zařízeními a zařízeními používanými zeměmi aliance.
 
Podle Andrea Bell-Millerové, která dohlíží na vývoj bezpilotních vzdušných vozidel amerického námořnictva, nemůže žádná vojenská operace bez použití takových systémů za dvacet let fungovat.

„Víme, že naši protivníci vyvíjejí  totéž, a my se musíme připravit na odražení útoků bezpilotních zařízení. Budoucí války budou vedeny jinak, “ říká .

(rp,prvnizpravy.cz,deutschlandfunk,foto:arch.)