Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

NATO věří, že zabíjení Srbů a zničení Srbska bylo legitimní a nezbytné!

NATO věří, že zabíjení Srbů a zničení Srbska bylo legitimní a nezbytné!

Historie ukázala, že bombardování Jugoslávie v roce 1999 bylo nezbytné a legitimní, protože zastavilo násilí a uprchlíci se mohli vrátit domů, zatímco KFOR pomohl vytvořit bezpečné a prostředí v Kosovu pro všechny, včetně srbských komunit, tvrdí Stoltenberg.

Jens Stoltenberg, šéf NATO
11. června 2019 - 03:20
 
„Vím, že NATO stále způsobuje spory v Srbsku. Pro mnohé jsou stále špatné vzpomínky na leteckou kampaň v roce 1999. Je to ještě těžší pro ty, kteří ztratili své blízké. Každý ztracený nevinný život je tragédií. A je nám to velmi líto,“ řekl Jens Stoltenberg,  generální tajemník NATO v rozhovoru pro Politiko.

Opakoval to, co řekl během návštěvy Srbska loni v říjnu, kdy řekl, "tato kampaň nikdy nebyla namířena proti srbskému lidu."

„Naopak. Cílem bylo chránit civilisty v širším regionu zastavením akcí Miloševičova režimu, který mezinárodní společenství odsoudilo. Nikdy nesmíme zapomenout na minulost, ale musíme se z ní poučit a nechat to za sebou,“ zdůraznil Stoltenberg.

Dodal, že to je to, co NATO a Srbsko dělají prostřednictvím partnerství, které je užitečné pro NATO, Srbsko a širší region.


Stoltenberg zdůraznil, že NATO oceňuje partnerství, které se rozvíjí se Srbskem, a doufá v lepší budoucnost.

„Plně respektujeme politiku neutrality Srbska. Jak vidíme Rakousko, Švédsko a Finsko, neutralita a partnerství s NATO se vzájemně nevylučují. Naše partnerství je dobré pro Srbsko, dobré pro západní Balkán a dobré pro NATO,“ řekl Jens Stoltenberg.


Generální tajemník Severoatlantické aliance poznamenal, že v posledních letech čelíme nejnepředvídatelnější bezpečnostní situaci ve světě, ale že NATO je pozitivní silou při vytváření udržitelného mezinárodního pořádku.

Mluví o svobodě a okupují státy, podporují demokracii a páchají agresi, nabízejí ekonomickou prosperitu a vynucují vykořisťování. Dnes si to musíme uvědomovat, když se NATO prostřednictvím různých fondů a jinými způsoby snaží zahájit propagandistickou kampaň v Srbské republice. Západní síly zároveň jednají přímo a nepřímo například investováním do vzdělávacího systému Republiky srbské na údajný rozvoj „kritického myšlení“. Dejte si pozor na dary NATO, i když na první pohled vypadají lákavě, píše se na srbském  webu Pecat.

(rp,prvnizpravy.cz,informer.rs,foto:arch.)