Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Navzdory mezinárodním dohodám Libye míří k „totální“ válce

Navzdory mezinárodním dohodám Libye míří k „totální“ válce

Libye se opět dostává do totální války a to navzdory předběžnému příměří dohodnutém mezinárodními mocnostmi.

Ilustrační foto
30. ledna 2020 - 09:01

Během posledních čtrnácti dnů se množí zprávy o leteckých úderech zaměřených na letiště a obnovuje se palba podél fronty na západě země.

V úterý síly loajální vůči mezinárodně uznávané vládě v Libyi prohlásily, že sestřelili nepřátelský dron,  pravděpodobně ovládaný Spojenými arabskými emiráty, pravděpodobně za použití nového protiletadlového vybavení nasazeného Tureckem.

V posledních dnech se boje podél bitevních linií v okolí hlavního města Tripolisu a poblíž třetího největšího města Misuráta v zemi zintenzívnily po týdnech relativního klidu v důsledku příměří dohodnutého  Ruskem a Tureckem z 12. ledna.

„Boje začaly několik dní po příměří," řekl jeden z obyvatel Tripolisu, „nejprve pomalu a občas, nyní téměř plnohodnotný střet."

Tripolská vláda uvedla, že síly maršala Haftara vystřelily rakety na několik obytných čtvrtí hlavního města. Al Jazeera informovala, že nejméně 11 bojovníků věrných vládě, zprostředkované OSN v Tripolisu, bylo zabito a 100 zraněno v boji při obraně města Misuráta před překvapivým útokem zahájeným v neděli silami maršála Haftara.

Mluvčí Chalifa Haftara minulý týden varoval, že jejich síly sestřelí „jakékoli vojenské nebo civilní letadlo, bez ohledu na jeho příslušnost, létající nad hlavním městem“. Letiště Mitiga v hlavním městě, jediné civilní letiště v Tripolisu, bylo uzavřeno poté, co v neděli zde dopadly dvě rakety a podle mise OSN v Libyi, zranily nejméně dva civilisty.

A boje se mohly zhoršit. OSN varuje, že obě strany v konfliktu o kontrolu nad Tripolisem dostávají letadla plná „zahraničních bojovníků, zbraní, střeliva a pokročilých systémů ze zahraničí“, navzdory závazkům přijatým k dodržování zbrojního embarga během 19. ledna na schůzce světa vůdci v Berlíně.


Tady bych nikomu nevěřil, sice se zúčastnění  schůzky v Berlíně zavázali, že nebudou podporovat znepřátelené strany v libyjském konfliktu, ale přitom nikdo neřekl koho už podporoval, za kým stojí v tom konfliktu. Oni vlastně pro veřejnost neřekli jedinou důležitou informaci,“ upozorňuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


„Za posledních deset dní bylo pozorováno mnoho přistání nákladních a dalších letadel na libyjských letištích v západní a východní části země, které stranám poskytovaly vyspělé zbraně, obrněná vozidla, poradce a bojovníky," uvedla OSN ve svém prohlášení.

 Nejnovější a nejnebezpečnější fáze libyjských konfliktů staví Haftarovy síly, podporované Spojenými arabskými emiráty, Egyptem, Ruskem a Francií, proti mezinárodně uznávané, ale slabé vládě národní dohody (GNA), kterou podporuje Turecko.

Poté, co se v pětileté vojenské kampani zmocnili většiny východní a jižní Libye, zahájily libyjské arabské ozbrojené síly maršála Haftara v dubnu překvapivý útok proti Tripolisu a sabotovaly blížící se mírové rozhovory. Ačkoli slíbil svým patronům v Abú Dhabí a Moskvě rychlé vítězství, síly na západě se shromáždily a na několik měsíců zastavily jeho postup.

Ale díky dronům a leteckým útokům Spojených arabských emirátů a odhadovaným 2 500 ruských žoldnéřů z organizace Wagner Group, síly maršála Haftara v posledních měsících postupovaly, i přes postup o několik kilometrů, zůstávají Haftarovy jednotky na okraji města, a zmocnily se kontroly nad městem Syrta, kterou používají jako odpalovací rampu k útoku na síly pro-GNA v Misurátě.

Turecko, které je ideologicky spojeno s islamistickými prvky vlády v Tripolisu, začalo posilovat GNA pomocí protiletadlového vybavení a syrských bojovníků.

„Haftar, který utekl z Moskvy i z Berlína, nadále porušuje příměří," řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan novinářům, “pro dosažení míru v Libyi musí být Haftar zastaven."

V libyjském hlavním městě popsali obyvatelé autobusy s zatemněnými okny doprovázenými dopravou pro-GNA milicemi v pick-upech.

„Jsme přesvědčeni, že tyto autobusy přepravují syrské žoldáky," řekl jeden z obyvatel.

Kvalita života v hlavním městě se zhoršuje, obyvatelé však uvedli, že základní potraviny a léky jsou nadále k dispozici. Jeden z obyvatel popsal dlouhé fronty na benzín a nedostatek plynových bomb pro vytápění a vaření.

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)