Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Rok 2020 - od nejhorších požárů po největší povodně

NBC: Rok 2020 - od nejhorších požárů po největší povodně

Rok 2020 se podle NBC News stal jedním z nejžhavějších v historii. Vědci zároveň spojují globální oteplování způsobené lidskou činností se stále ničivějšími hurikány a požáry.

Japonský tanker u břehů Mauricia
1. ledna 2021 - 10:16

Televize vyzývá svět, aby se v roce 2021 mobilizoval s cílem dlouhodobě snížit emise oxidu uhličitého.
Nejhorší požáry v historii, hurikán za hurikánem, smrtící povodně - rok 2020 se stal klimaticky nevídaným rokem, uvedla americká televize ve svém materiálu.

Rok začal katastrofickými požáry v Austrálii známými jako „Černé léto“. Požáry, které již byly popsány jako jedna z nejhorších katastrof divoké zvěře v moderní historii, zabily 33 lidí a téměř tři miliardy zvířat.

Obyvatel Austrálie: „Vítr rozdmýchával oheň. Podívej, takto vypadá tráva a všechno ostatní. Kamkoli se podíváte, nic nezbylo.“

Tříleté sucho spojené se změnou klimatu vyvolalo podle vědců stovky požárů, které spálily 47 milionů akrů, což je plocha větší než stát Washington. Prvních několik měsíců roku bylo také druhou nejteplejší zimou na světě. Až do konce roku zůstává teplota na světě nadprůměrná. V březnu začaly země zavádět karantény, aby zabránily šíření koronaviru. A i když mnozí věřili, že to bude mít pozitivní dopad na životní prostředí, podle zprávy OSN dočasné snížení emisí oxidu uhličitého nemělo z dlouhodobého hlediska významný dopad na změnu klimatu.

Radley Horton, výzkumný pracovník na Earth Institute na Kolumbijské univerzitě: „Musíme najít způsob, jak tuto úroveň snížení emisí udržet.“

Rychle vpřed do června. Silné sezónní deště v Číně vedly k největším povodním od roku 1998. Oddělení pro nouzové řízení hlásilo 200 mrtvých nebo nezvěstných a odhadovalo škody na přibližně 25 miliard dolarů.

Na konci července se u pobřeží Mauricia rozlomil na polovinu japonský tanker poté, co narazil do korálového útesu. Asi 1100 tun topného oleje se vylilo z lodi do Indického oceánu. Únik vrátil pokrok v oblasti životního prostředí o dvě desetiletí zpět. Korálový útes a přírodní divoká zvěř v laguně jsou stále ohroženy. Podle vědců nepoznáme dlouhodobý účinek incidentu několik desetiletí, ale místní obyvatelé to pocítili na sobě okamžitě.

Shaama Sandooyeová, zakladatelka School Climate Strike na Mauriciu: „Když jste příliš vystaveni působení oleje, začnete kašlat a budete mít potíže s dýcháním.“

Letošní hurikánová sezóna přinesla do Atlantského oceánu rekordních 30 bouří. Hurikán Laura byla největší bouří, která zasáhla pobřeží amerického státu Louisiana za více než 160 let.

Místní korespondent: „Ničivý vítr hurikánu Laura dosáhl takové síly, že srazil celý nákladní vlak z kolejí.“


Jen o měsíc později zasáhla pobřeží státu druhá bouře, hurikán Delta.

Obyvatel Lousiany: „Život se právě začínal vracet do starých kolejí, když nás zasáhla tato bouře.“

Město Lake-Charles stále opravuje škody způsobené hurikánem.

Obyvatel Lake-Charles: „Neštěstí neuniklo mnoho domácností a podniků.“

Některá města a země neměla ani šanci si odpočinout od bouří. Hurikány Eta a Ayota zasáhly Nikaraguu během pouhých dvou týdnů. Asi 100 tisíc obyvatel Střední Ameriky muselo být evakuováno do zvláštních přístřešků.

Obyvatelka Nikaragui: „Vemte nás na bezpečné místo, protože nám zde hrozí nebezpečí. Bojím se o naše životy.“

Podle vědců stále přibývá důkazů, že globální oteplování způsobené člověkem je spojeno se stále ničivějšími hurikány. Nejsou to však jen hurikány. V červnu zachvátily lesy na Sibiři nebývalé požáry. Podle nedávné zprávy jsou tyto požáry spojeny s oteplováním v Arktidě.

Obyvatel Sibiře: „Tento dům se potopil, protože permafrost se taví. Přízemí je nyní nad okny.

V Kalifornii znovu vypukly katastrofické požáry.

Obyvatel Kalifornie: „Jakmile to začne, tak víte, že plameny zde dosahují vrcholů těch stromů.“

Kvůli bouřce zde začal nejhorší požár v historii státu. V aktuální sezóně už oheň spálil rekordních 4 miliony akrů, což je více než v celém státě Connecticut. Požáry poškodily také další státy na západním pobřeží USA. V Oregonu byla požárem zničena celá města.

Obyvatelka Oregonu: „Děti polévaly vodou trávu a kolem domu, jen jsme je popadli a posadili do auta.“

V září zasáhly Súdán, Etiopii a Jižní Súdán rozsáhlé povodně a řeka Nil dosáhla rekordní úrovně za 50 let. Povodně zasáhly více než milion lidí, kteří již čelí hrozbě COVID-19, potravinové nejistotě a nejhoršímu zasažením kobylek za posledních 70 let.

Obyvatel Keni: „Mor kobylek destabilizoval již tak špatnou situaci.“

Na podzim 2020 zasáhl Filipíny nejmocnější tajfun v roce. Tajfun Goni zabil nejméně 30 lidí a zničil 270 000 domů.

Den po volbách, 4. listopadu, Spojené státy formálně odstoupily od Pařížské dohody o klimatu. Nově zvolený prezident Joe Biden nicméně oznámil svůj záměr okamžitě vrátit zemi k dohodě. Zdá se, že rok 2020 připraven být jedním z nejžhavějších v historii. Otázkou však je, zda rok 2021 bude rokem, kdy se svět mobilizuje na podporu snižování emisí uhlíku, dodala americká televize NBC.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews, foto: repro: nebcnews)