Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

ND: Sasští Die Linken odmítají cvičení NATO – je to provokace Ruska!

ND: Sasští Die Linken odmítají cvičení NATO – je to provokace Ruska!

Rozsáhlá cvičení USA a NATO „Defender Europe 2020“ ještě nezačala, ale v Německu již narazila na odpor, uvedl Neues Deutschland.

Ilustrační foto
20. ledna 2020 - 04:20

„Není to nic jiného než pokus provokovat Rusko a vytvořit falešný obraz nepřítele, stejně jako plýtvání penězi a zdroji," poukazuje německá Die Linken.

Příští týden začnou americká a NATO vojenská cvičení „Defender Europe 2020“, která se v podstatě stane největším přesunem amerických jednotek na evropský kontinent za posledních 25 let, připomněl Neues Deutschland.

Manévry ještě nezačaly, ale již se setkaly s odporem: zejména organizace mírových hnutí a levicová strana Německa (Die Linke) vyzvaly k protestům proti nadcházejícím cvičením, informovaly německé noviny.

„Tato rozsáhlá cvičení nejsou ničím jiným než pokusem o provokaci Ruska a vytvoření falešného obrazu nepřítele, stejně jako plýtvání penězi a zdroji,“
řekl Anthony Mersching, člen saského parlamentu za Die Linke.


Během manévrů bude asi 20 tisíc vojáků přemístěno přes Německo ze Spojených států do východní Evropy.

Frakce levice v saském parlamentu také ostře kritizovala Bundeswehr za skutečnost, že německá vojska musela poskytnout logistickou podporu během přesunu amerických vojáků, pokračoval Neues Deutschland.

Například cvičiště v saské Horní Lužici bude používáno jako překladiště a základna NATO, poukázali členové frakce.

Poslanci proto vyzvali saskou vládu, „aby vyvinula maximální úsilí a dosáhla účinného zákazu využívání území spolkového státu Sasko pro cvičení a rozmístění sil NATO proti Rusku“.


Podle publikace se hlavní manévry uskuteční v dubnu a květnu - snad dokonce 8. května v den oslav 75. výročí osvobození.

Podle poslance Bundestagu za levici Tobiase Pflügera je to rovněž výpad proti Ruské federaci.

„Za osvobození od fašismu musíme být vděčni především Sovětskému svazu," připomněl Pflüger.

(kou, prvnizpravy.cz, neues-deutschland.de, foto: arch.)