Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

ND: Východní Evropě německá „převratová politika“ pouze škodí

ND: Východní Evropě německá „převratová politika“ pouze škodí

Geopolitický boj německých elit o vliv ve východní Evropě nepřináší progresivním silám žádný užitek, nýbrž pouze škodí, píše Neues Deutschland.

Ilustrační foto
29. srpna 2020 - 06:20

A aby se zabránilo tomu, aby se Bělorusko stalo „druhou Ukrajinou“, je nutné „krýt záda“ demonstrantů v Minsku a zajistit, aby si „falešní přátelé ze Západu udrželi odstup“, jinak by se mohlo dojít k válce, upozorňuje autor článku Jörg Kronauer.

Německo již dvě desetiletí vyvíjí veškeré možné úsilí, aby se zbavilo běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, píše Neues Deutschland. A nejde o to, že porušuje lidská práva. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který se přátelí s Rijádem a poté kritizuje Minsk, není v žádném případě vhodný k roli šampióna humanity a svobod, je přesvědčen autor článku Jörg Kronauer.

Boj proti „represivnímu státnímu aparátu“ je jen argumentem, který legitimizuje činy Berlína, vysvětlují noviny. Ve skutečnosti se německé úřady v první řadě zlobí, že v roce 1999 Lukašenko vstoupil do spojenectví s Ruskem. To a že jeho země je členem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a od roku 2015 - a Euroasijské hospodářské unie.


Ale v roce 2016, poté, co Lukašenko odmítl oficiálně uznat anexi Krymu a začal podnikat opatrné kroky směrem k Západu, EU zrušila sankce proti jeho zemi, připomíná autor. Začátkem roku 2020 ministr zahraničí USA navštívil Minsk poprvé v tomto tisíciletí. Bělorusko také uspořádalo společná cvičení s členskou zemí NATO, konkrétně s Velkou Británií. Všechny tyto věci byly pro Berlín cennější, než námitky běloruské opozice.

Přičemž je geopolitický boj německé vlády o vliv ve východní Evropě velmi nebezpečný, pokračuje Kronauer. Německo se snaží přimět svého „nepřítele na východě“ k obraně. A na příkladu ukrajinského konfliktu to ukazuje, kam to může vést. Moskva se začíná bránit, a pokud to bude nutné, tak tvrdě. Důkazem toho jsou události na Krymu a Donbasu. Západ není připraven dělat kompromisy a nadále posiluje své ozbrojené síly poblíž hranic s Ruskem. Další zostření tohoto mocenského boje by mohl vést k válce, varuje autor.

„Navíc geopolitický boj německých elit o vliv nepřináší progresivním silám ve východní Evropě žádný užitek, nýbrž pouze škodu. Koneckonců, dává sociálnímu boji a protestům proti represím státu svou vlastní dynamiku, která dělí společnost podle linií konfliktu zahraniční politiky,“ vysvětluje Neues Deutschland. Příkladem toho jsou události na Ukrajině, které neposílily nejen progresivní část společnosti, ale především ukrajinské protirusky zaměřenou pravici.

„Co dělat?" ptá se autor. Kronauer požaduje, aby bylo vynaloženo veškeré úsilí k tomu, aby sociální boj nebyl zastíněn bojem zahraniční politiky o vliv. K tomu je třeba "krýt záda" protestujících v Bělorusku a ujistit se, že si „falešní přátelé ze Západu udržují odstup." Je nutné důsledně odolávat „škodlivé a nebezpečné politice vlivu a převratů německé vlády na východě“, uzavírá německý novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, neues-deutschland,de, foto: arch.)