Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

NDR: Bouřlivá debata v Bundestagu – „Nord Streamu 2 se nevzdáme!“

NDR: Bouřlivá debata v Bundestagu – „Nord Streamu 2 se nevzdáme!“

Členové Spolkového sněmu podle NDR nepodpořili návrh na ukončení výstavby Nord Stream 2, který předložila německá Strana zelených.

Ilustrační foto
19. září 2020 - 11:06

Poslanci vládní koalice CDU/CSU, „Alternativy pro Německo“ a Die Linke se postavili proti opuštění plynovodu a připomněli, že je důležitý pro ekologii, ekonomiku a energetickou bezpečnost země.

Bundestag včera projednal dva návrhy předložené Německou stranou zelených a Alternativou pro Německo (AfD), uvedla televize NDR. První se vyslovili pro opuštění plynovodu Nord Stream 2, zatímco druzí se vyslovili pro pokračování jeho výstavby, což vyvolalo v parlamentu „emotivní debaty“ doprovázené četnými výkřiky.

Anna-Lena Baerbocková, spolupředsedkyně strany „Svaz 90/Zelení“, požadovala zastavení projektu s tím, že německá vláda jeho financováním nepřímo podporuje Kreml. V reakci na to Jens Koeppen, člen Spolkového sněmu z koalice CDU/CSU, uvedl, že do výstavby plynovodu již bylo investováno 10 miliard eur, přičemžo již bylo dokončeno z 97%: „Materiál, investice, peníze daňových poplatníků - to vše nyní má hnít na dně Baltského moře? Myslím, že to musíme znovu promyslet.“ Podle něj bude opuštění Nord Stream 2 „propadákem“.


V AfD se naopak vyslovili pro pokračování výstavby plynovodu. Podle člena strany Rainera Krafta je projekt nezbytný k vyrovnání nedostatku elektřiny zapříčiněného opuštěním jaderné a uhelné energie. K přechodu na alternativní zdroje energie bude zapotřebí ruské modré palivo, zopakovala premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwezigová. „Spojené státy udělaly z malého přístavu Mukran hračku světové politiky a začaly ohrožovat jeho vedení a zaměstnance, i když neudělali nic nezákonného - je pobuřující, že tyto hrozby pocházejí ze spřátelené země," dodala a vyzvala „zelené“, aby podpořili občany jejich státu.

Politici Die Linke rovněž zkritizovali návrh Strany zelených. Podle předsedy frakce levice Dietmara Bartsche se ze „zelených“ stávají lobbisté za drahý a neekologický břidlicový plyn ze Spojených států: „Ve skutečnosti předkládají návrh, aby společně byly uplatněny americké sankce.“ Zdůraznil, že Evropa a Německo mají zájem na dokončení výstavby Nord Stream 2. Debata skončila tím, že se poslanci nerozhodli a návrh přesměrovali na ekonomický výbor.

(kou, prvnizpravy.cz, ndr.de, foto: arch.)