Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Ne Rusko, ale Ukrajina se „opět zapojuje“ do amerických voleb

Ne Rusko, ale Ukrajina se „opět zapojuje“ do amerických voleb

Tak tomu bylo při posledních volbách amerického prezidenta, kdy se objevila zpráva, že Manafort, šéf Trumpova volebního týmu si udělal z Ukrajiny zkušební polygon.

Joe Biden a Hunter Biden
5. května 2019 - 06:20

Paul Manafort, bývalý krátkodobý šéf Trumpovy volební kampaně, bude pro Ukrajinu vždy fatálním. Podařilo se mu získat z ministerstva financí na lobbování pro ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče peníze daňových poplatníků.

O úloze Američanů na překvapujícím rozhodnutí Janukovyče na podzim roku 2013 nepodepsat Dohodu o přidružení EU existují protichůdná prohlášení. Stejně tak je sporné, do jaké míry byl Manafort zapojen do eskalace násilí v únoru 2014 na Majdanu, který ukončil Janukovyčovo vládnutí.

Ale to není všechno, kdy je Ukrajina spojena s USA. Po ohlášení demokrata Joe Bidena, že se utká s Donaldem Trumpem příští rok v prezidentských volbách se objevily zprávy o účinkování Huntera Bidena, syna Joe Bidena, na Ukrajině.

Joe Biden, když byl víceprezidentem za Obamovy vlády, několikrát navštívil Ukrajinu. Jeho nejpamátnější cesta vedla na Ukrajinu v březnu 2016, kdy v Kyjevě vyhrožoval zadržením 1 miliardy dolarů v zárukách na půjčky Spojených států, pokud vedoucí představitelé Ukrajiny neodvolají nejvyššího státního zástupce země, který byl obviněn z toho, že nevidí korupci ve vlastní kanceláři a mezi politickou elitou.

Tlak zafungoval. Generální prokurátor, dlouhodobý cíl kritiky Západu a mezinárodních věřitelů, byl brzy odvolán ukrajinským parlamentem.

Mezi těmi, kteří se na výsledku podíleli, patřil Hunter Biden, mladší syn Joe Bidena, který byl v té době ve správní radě energetické společnosti vlastněné ukrajinským oligarchou, který byl v hledáčku tehdejšího generálního prokurátora.


Hunter Biden, právník vystudovaný na univerzitě v Yale, byl členem v představenstvech Amtraku a několika neziskových organizacích a think-tancích, ale na Ukrajině neměl žádné zkušenosti a po několika měsících byl z Navy Reserve propuštěn po pozitivním testu na kokain. Za svou práci pro společnost, Burisma Holdings, dostával za několikaměsíční práci až 50 000 dolarů měsíčně.


Hunter Biden byl také ve správní radě Burisma Holdings, ukrajinské energetické společnosti, která je předmětem vyšetřování.

Bývalý viceprezident Joe Biden prohlásil, že vždy jednal tak, aby uskutečňoval politiku Spojených států bez ohledu na jakoukoli činnost svého syna, a nikdy se synem Hunterem o jeho roli v ukrajinské energetické společnosti nebavil.

Ale nové podrobnosti o zapojení Huntera Bidena a rozhodnutí současného ukrajinského generálního prokurátora o znovuotevření kausy Burisma, posunuly tuto otázku zpět do centra pozornosti právě v době, kdy Joe Biden začíná svou prezidentskou kampaň pro volby v roce 2020 .

Nové okolnosti ukazují, že Hunter Biden a jeho američtí obchodní partneři byli součástí velkého úsilí Burismy o to, aby v období, kdy společnost čelila vyšetřováním, která se netýkala jen ukrajinských úředníků a politiků, ale i úředníků pracujících v Obamově administrativě, komtaktovali významné demokraty. Práce Huntera Bidena pro Burisma vyvolala obavy mezi představiteli ministerstva zahraničí v době, kdy by jeho spojení s Burismou mohlo zkomplikovat diplomacii viceprezidenta Bidena na Ukrajině.

„Nehraji žádnou roli v souvislosti s vyšetřováním Burismy, ani s některými z jejích představitelů,“ řekl Hunter Biden ve středu. „Výslovně jsem omezil svou úlohu na osvědčené postupy správy a řízení společnosti, aby se umožnilo globální rozšíření Burismy.“

Hunter Biden, který minulý měsíc opustil Burismu, byl jedním z mnoha politicky významných Američanů obou hlavních stran, kteří v posledním desetiletí vydělávali na Ukrajině peníze. V několika případech - zejména Paula Manaforta, bývalého šéfa kampaně prezidenta Trumpa - se tento obchod dostal do vyšetřování trestného činu, který odhalil chabou stránku lukrativního západního poradenského průmyslu na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,newyorktimes,foto:repro foxnews)