Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Nejdůležitější otázkou pro svět je, zda se Rusko postaví za Írán

Nejdůležitější otázkou pro svět je, zda se Rusko postaví za Írán

Nedávné události v Ománském zálivu, kde byly napadeny ropné tankery, se značně dotýkají Moskvy, která  vnímá možné kroky Washingtonu jako pokus o změnu režimu v Íránu, tvrdí korespondent CNN Matthew Chance.

Ruský bojový letoun Su-34
15. června 2019 - 07:20

Mezinárodní společenství je znepokojeno otázkou jak se zachová  Rusko v případě zahájení plnohodnotného konfliktu mezi Teheránem a Západem. Zasáhne do tohoto konfliktu s cílem podpořit Írán?

„Zdá se mi, že je zde velmi silné znepokojení,  protože kromě samotného incidentu, ke kterému došlo během posledních 24 hodin, má Rusko také další, hlubší důvod k obavám - existují obavy, že incident je krokem směrem k pokus Spojených států nebo Západu znovu dosáhnout změny režimu v zemi příznivě nakloněné Moskvě, pokusu nahradit tento režim prozápadnějším. To už samozřejmě poznali lidé v Iráku i v Libyi. Když přišlo na Sýrii, tak Rusko provedlo vojenský zásah do konfliktu a podpořilo vládu Bašára Asada,“ vysvětluje korespondent CNN Matthew Chance .

 
„Pro celé mezinárodní společenství je velmi znepokojující  otázka, jak bude Rusko reagovat, pokud budou současné události eskalovat k rozsáhlému konfliktu mezi Spojenými státy a jeho západními spojenci na jedné straně a Íránem na straně druhé. Zasáhne Rusko do tohoto konfliktu, jak již učinil v Sýrii, aby podpořil svého spojence Írán?,“ říká Matthew Chance.

(rp,prvnizpravy.cz,cnn,foto:arch.)