Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Největší koncerny Evropy obvinili z používání nebezpečných chemikálií!

Největší koncerny Evropy obvinili z používání nebezpečných chemikálií!

Největší evropské koncerny vyrábějící kosmetiku, léky, potravin a hraček porušují základy chemické bezpečnosti pomocí miliónů tun chemikálií bez předběžných testů.

Ilustrační foto
24. května 2019 - 10:15

Doposud se přísně kontrolovaly materiály čínské provenience, ale málokdo tušil, že pod evropským slunce se skrývá temnota obrovského rozměru! Je možné, že se ocitáme na začátku pořádného skandálu.

K tomuto závěru došla na základě kontrol Evropská agentura pro chemické látky. Kontakt s těmito látkami může vést k nebezpečným následkům, včetně neplodnosti a rakoviny, informovaly v mrazivé zprávě Euronews.

Největší evropské společnosti porušují předpisy EU v oblasti chemické bezpečnosti: při výrobě kosmetiky, léků, potravin a dokonce i hraček nezákonně používají miliony tun látek bez předchozích kontrol. Dibutylftalát, methylacetát, trichlorethylen – celkově je v seznamu 940 položek.

Podle regulačních orgánů EU jsou ohroženi nejen pracovníci průmyslu, ale i obyčejní občané. Mezi možné důsledky kontaktu se zakázanými látkami patří možnost neplodnosti a vyvolání rakoviny.

Evropská agentura pro chemické látky odmítla zveřejnit, o které společnosti se jedná. Podle Svazu ochrany životního prostředí a přírody Německa jich existuje minimálně 645. Jedná se zejména o největší chemický podnik na světě BASF, vůdce globálního trhu parfumerie L´Oréal a ropnou společnost Exxon Mobil.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)