Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Největším problémem Ukrajiny není Rusko, ale vnitřní korupce

Největším problémem Ukrajiny není Rusko, ale vnitřní korupce

Sny Ukrajinců o reformách mizí v kouři, a to doslova. 23.července brzy ráno jeden z nejlepších protikorupčních aktivistů na Ukrajině, Vitalij Šabunin ohlásil pokus o atentát, jeho dům na předměstí Kyjeva shořel.

Petro Porošenko, ukrajinský exprezident
25. července 2020 - 06:20

Státní vyšetřovatelé považují požár za potenciální žhářství a Šabunin v rozhovoru pro tisk před svým zničeným domem na předměstí Kyjeva uvedl, že věří, že je to odveta za jeho aktivismus.

„Jako křesťan žehnám pachatelům útoku a těm, kdo to nařídili," napsal Šabunin na Twitteru, „děkuji jim za motivaci a budu pracovat ještě tvrději."

Obtěžování a dokonce násilí nejsou pro 35letého protikorupčního aktivistu, který byl také napaden kyselinou sírovou, ničím novým a překvapivým. Tentokrát je to jiné. Tento útok se zaměřil na jeho rodinu. Šabunin, jeho žena a děti nebyli v době požáru doma. Jeho rodiče byli. Utekli nezranění.

Objevily se další útoky zaměřené na lidi bojující proti korupci. Valeria Gontareva, bývalá centrální bankéřka, nejslavnější ukrajinský oligarcha ji nechal loni v září zapálit její dům. Úřady slíbily, že zločin vyřeší během několika týdnů. Případ zůstává nevyřešen. Minulý podzim byla Gontareva také obětí dopravní nehody, v Kyjevě bylo zapáleno její auto a její byt v Kyjevě byl přepaden neznámými muži v uniformách.

Útoky na Šabunina následují po řadě pochybných rozhodnutí, která zpochybňují reformní úsilí prezidenta Vladimira Zelenského. Zelenskij v březnu propustil svou reformně orientovanou vládu.

Bývalý generální prokurátor Ruslan Rjabošapka, který byl mimo jiné propuštěn za to, že odmítl zahájit politické vyšetřování bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, je nyní předmětem vyšetřování. Byl nahrazen mluvčím strany, který zahájil vyšetřování Porošenka během několika měsíců od svého jmenování.

Šéf ukrajinské daňové správy Sergej Verlanov se pokusil zacílit na největší korupce v zemi. 24. dubna byl náhle propuštěn - o dva týdny později úředníci státní bezpečnosti prohledali jeho byt a začali ho vyšetřovat kvůli podvodům a praní špinavých peněz.

„Bojovali jsme se všemi zkorumpovanými úředníky všech typů. Mnohým se to nelíbilo, “řekl Verlanov pro KievPost.

V devastujícím kroku makroekonomické stability byl minulý měsíc odvolán nezávislý šéf ukrajinské centrální banky, Yakiv Smolii, poté, co proti němu byla spuštěna koordinovaná nátlaková kampaň, která mu zabránila ve vyšetřování ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského. Smolii byl pak před domem přivítán demonstranty s rakvemi a pohřebními květinami..


S útoky na reformátory Ukrajině je oslabena důvěra globálních investorů, které Kyjev potřebuje. Ukrajina se roky pokouší přilákat zahraniční investice, aby mohla nastartovat svou ekonomiku a užší integraci se Západem a zároveň se distancovat od Ruska. Zahraniční společnosti však jsou na Ukrajině opatrné. Podle údajů Státní statistické služby zaznamenala Ukrajina v prvních pěti měsících letošního roku čistý odliv zahraničních investic ve výši 1,5 miliardy USD.

Zelenskij se stal prezidentem na základě  klíčového slibu, že Ukrajina zbohatne. Jediným způsobem, jak k tomu dojde, je vytvoření prostředí, v němž zahraniční společnosti přinášejí pracovní místa a investice, kde mladí lidé mohou získat půjčky a kde Ukrajinci s novými podnikatelskými nápady mohou fungovat. Bez záruky právní ochrany podle zákonů se nic z toho nemůže stát.

Derkač: Biden věděl od Porošenka o ukrajinské sabotáži na Krymu

Reforma na Ukrajině už je po celé měsíce mrtvá. Pokud chce Zelenskij zachovat naději, musí jednat. Protikorupční akční centrum, které založili Šabunin a Darjia Kaleniuková, požaduje, aby vyšetřování pokusů o atentát z tohoto týdne bylo provedeno nezávislými a spolehlivými úřady, namísto toho, aby byl pod dohledem silně  kritizovaného ministra vnitra Arsena Avakova. Zelenskij musí také zajistit bezpečnost těch, kteří bojují proti korupci v ukrajinské vládě. Dobrým startem by bylo poskytnout Šabuninovi a jeho mladé rodině osobní bezpečnostní ochranu po zbytek roku.

Ukrajinci se v roce 2014 vydali na kyjevské náměstí Majdan a chtěli skončit se  všudypřítomnou korupcí a nezákonností. Pokud Zelenskij neukáže nějaký boj s korupcí, Ukrajina by se mohla ocitnout ve stejné pozici jako Šabuninův dnes spálený dům - rozbitá a zapomenutá.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)