Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Němci jsou zmateni výběrem Merkelové písně na rozloučenou

Němci jsou zmateni výběrem Merkelové písně na rozloučenou

<< VIDEO >> Hudba, kterou Angela Merkelová zvolila pro rozloučení z postu kancléřky, přiměla Němce přemýšlet, zda ji tak dobře znají, píše britský list The Guardian.

Angela Merkelová, německá kancléřka
30. listopadu 2021 - 03:20

Obzvláště živé diskuse vyvolala píseň punkrockové zpěvačky Niny Hagen, která si získala oblibu ve východním Německu v 70. letech: Jestliže dříve skladba byla vnímána jako skrytá kritika socialistické republiky, nyní v ní viděli pokus Merkelové vyčítat svým mužským kolegům, že nestačí dělat svou práci dobře.
Výběr hudby Angely Merkelové pro obřad rozloučení je překvapivý, píše britský list The Guardian.

Angela Merkelová přiměla Němce k údivu, že tak dobře neznají kancléřku, která jim vládla 16 let, když si jako soundtrack k slavnostní přehlídce vybrala píseň punkrockerky Niny Hagen.

Sociálně demokratický nástupce Merkelové Olaf Scholz by měl příští týden složit přísahu jako kancléř. Pokud jde o samotnou Merkelovou, ve čtvrtek večer se na nádvoří před ministerstvem obrany uskuteční tradiční vojenské rozloučení.

Slavnostní rozloučení s kancléřem bude kvůli omezením souvisejícím s koronavirem skromnější než obvykle. Jak je uvedeno v článku, zúčastní se pouze 200 hostů.

Stejně jako její předchůdci, i Merkelová si mohla vybrat tři písně, které přednesou vojenští hudebníci během přehlídky. Pokud si ale Gerhard Schroeder a Helmut Kohl pro tuto příležitost vybrali tradiční patetická hudební díla – My Way od Franka Sinatry a Ódu na radost od Ludwiga van Beethovena – pak některé možnosti Merkelové naznačují neprobádané hloubky, píše The Guardian.

Großer Gott, wir loben Dich (Svatý Bože, chválíme tvé jméno) je populární křesťanská hymna z 18. století, odkaz na její výchovu jako dcery protestantského pastora a na náboženský aspekt její strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU) .

Druhou volbou Merkelové je Rote Rosen regnen od Für mich soll („Bude mi pršet z rudých růží“) Hildegard Knef je smutná píseň o teenagerovské ctižádosti a mladické aroganci, která naznačuje jiskru ironie, poznamenávají noviny. „Musel jsem se přizpůsobit, jednat," stálo v textu. „Ach, nemůžu se rovnat, nemůžu se spokojit s tím, co mám, taky chci vždycky vyhrát."Píseň Niny Hagen Du hast den Farbfilm vergessen („Zapomněl jsi na barevnou pásku“) od Niny Hagen však přitáhla pozornost komentátorů, kteří začali hledat podtext a skrytá sdělení.

Píseň, která byla poprvé nahrána v roce 1974 v tradičním stylu smash hit, se stala hitem východoněmeckých popových žebříčků, než Hagen emigrovala na druhou stranu železné opony, kde se vrhla do londýnských subkultur a stala se prominentní západoněmecké punkové postavě. 80. léta 20. století.Ale i uznání její východoněmecké identity je pro Merkelovou, kterou znají Němci 16 let jako političku, která na svou východoněmeckou výchovu upozorňovala jen zřídka, netypickým krokem.

Píseň, jejíž text napsal Kurt Demmler, je rozzlobeným nářkem, ve kterém Hagen kárá svého přítele Michaela za to, že si s sebou na dovolenou na ostrově Hiddensee vzal pouze černobílou kazetu. V důsledku toho si naříká, že „nikdo neuvěří, jak to tu bylo krásné“.


Přestože píseň nepodléhala státní cenzuře, její tehdejší příznivci ji vnímali jako skrytou výtku socialistické republiky a její šedé a fádní každodennosti, mezi níž byly barevné filmy vzácným zbožím.

Někteří komentátoři se domnívají, že odcházející kancléřka mohla v Hagenové písni vidět modernější význam: Kvílení frustrace z toho, že muži nedělají správně svou práci, lze také vnímat jako útok Merkelové na její mužské kolegy, vysvětluje The Guardian.

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)