Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Německá AfD je nejsilnější politickou stranou v bývalé NDR

Německá AfD je nejsilnější politickou stranou v bývalé NDR

Na Východě Německa se AfD stala nejsilnější stranou. Předstihla CDU a podle posledního průzkumu má 25 procent.

Vedení AfD
16. září 2018 - 11:35

CDU na Východě Německa  propadla na druhé místo. K tomuto výsledku přispěly nenávistné výpady vlády, médii a dalších k případům v Chemnitz a Köthenu o "temnému Německu".

Dile Linke zůstává třetí nejsilnější politickou stranou na Východě s 18 procenty, po níž následuje SPD se 14 procenty. FDP získali pouhých sedm procent, Zelení a další strany se každoročně dostanou nad šest procent, nad  pětiprocentní bariéru.


V celostátním měřítku si občané přejí pokračování vlády ve stejném složení. I když je velká koalice ve sporu o Spolkový úřad pro ochranu ústavy  s  Hans-Georg Maassenem a čelí další vládní krizi, je koalice CDU a SPD stále na čele průzkumů. Rekordně minulý týden se podpora velké koalice zvýšila  o dva procentní body, tedy na 48 procent. Konkrétně koalice stran CDU / CSU dosáhla  30 procent, a SPD stoupla na 18 procent.

FDP zůstává stejně jako v předchozím týdnu na úrovni 9 procent, Die Linke je na úrovni 10 procent. Zatímco Zelení ztrácejí jeden procentní bod a klesli na 13 procent, AfD může tento týden také udržet svou pozici s 15 procenty. Ostatní strany jsou pod pětiprocentní hranicí.

Na Západě Německa  koalice CDU/CSU dosáhla 31 procent, a SPD s 19 procenty. Zelení jsou na třetím místě se 14 procenty, AfD zaostává se 13 procenty. FDP dostane 10 procent, Die Linke  8 procent. Zbývající strany jsou pod pěti procenty.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)