Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Německá ledová sprcha: Kyjev by neměl doufat v rychlé přistoupení k EU!

Německá ledová sprcha: Kyjev by neměl doufat v rychlé přistoupení k EU!

Kyjev by neměl doufat v rychlé přistoupení k Evropské unii a NATO, protože ještě bude nutné toho hodně udělat, řekl německý velvyslanec na Ukrajině Ernst Reichel.

Ilustrační foto
7. února 2019 - 13:06

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko dříve řekl, že hodlá kandidovat na druhé funkční období a  prohlásil, že Ukrajina podá žádost o členství v EU v roce 2024. A přidal k lepšímu varování před populismem ostatních kandidátů

„Ukrajinské rychlé přistoupení k EU nebo NATO není realistickou perspektivou, čeká vás dlouhá a náročná cestu. Ukrajina bude muset hodně udělat, aby se připravila na postavení kandidáta, aby se připojil k oběma organizacím," řekl Reichel v rozhovoru s online publikací „Evropská pravda".

Současně označil sliby prezidentských kandidátů za populismus, že v případě vítězství  by se okamžitě dosáhlo členství v EU a NATO.


„Evropská unie zůstává i nadále otevřeným projektem, každá evropská země má právo žádat o členství v EU, což platí i pro Ukrajinu ... NATO také prohlašuje politiku otevřených dveří, proto má Ukrajina všechny důvody, aby zůstala ambiciózní," mírnil studenou sprchu Reichel.

Prezidentské volby se uskuteční 31. března na Ukrajině. Podle nejnovějších údajů Ústřední volební komise Ukrajiny zaregistrovala 37 kandidátů na prezidenta. Lídrem prezidentského průzkumu podle průzkumů veřejného mínění je showman Vladimir Zelenskij, kterého je připraveno podpořit 21,9% voličů, 19,2% respondentů podporuje vůdce Julii Tymošenkovou, a 14,8% současného prezidenta Petro Porošenka.

Ukrajinský parlament v listopadu roku 2018 na návrh prezidenta přijal v prvním čtení návrh změn ústavy země, který zakotvuje směr země do EU a NATO. Porošenko předtím navrhoval Radě, aby provedla změny v preambuli, řadě článků a přechodných ustanovení, která „určují výběr Ukrajiny a jejího postavení člena evropské rodiny", stejně jako kurz Ukrajiny na integraci do NATO a povinnost prezidenta, kabinetu a Rady se držet tohoto směru.

Nejvyšší radou Ukrajiny v prosinci roku 2014 byly schváleny změny dvou zákonů, které odmítají nezúčastněný status státu. V červnu 2016 byly přijaty další změny, které určují za zahraniční cíl země vstup do NATO. Ukrajina by také měla do roku 2020 zajistit plnou kompatibilitu svých ozbrojených sil se silami zemí NATO. Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen k tomu nedávno řekl, že Ukrajina bude muset dosáhnout řady kritérií pro vstup do aliance, což bude trvat dlouho. Odborníci se domnívají, že Kyjev nebude moci žádat o členství v NATO v příštích 20 letech. Horší je to ještě se vstupem Ukrajiny do Evropské unie, kde odborníci odhadují zaostalost země od členů EU na desítky let.

(kou, prvnizpravy.cz, eurointergation.com.ua, foto: arch.)