Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Německá ministryně obrany: Rusko nemůže vydržet závody ve zbrojení

Německá ministryně obrany: Rusko nemůže vydržet závody ve zbrojení

Z dlouhodobého hlediska ani země jako Rusko nemůže vydržet "tlak ze všech stran",  řekla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung.

Ursula von der Leyenová, německá ministryně obrany
16. února 2019 - 03:20

"Hrubý domácí produkt Ruska je nižší než má například  Itálie a je velmi závislý na cenách energií," vysvětlila německá ministryně.

Období studené války, závod ve vyzbrojování jadernými zbraněmi, strach a protestní demonstrace se už nevrátí, uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Lyayen v rozhovoru

"Historie se neopakuje. Starý model studené války podle principu "Vyzbrojujete vy - já vyzbrojuji" dnes již nefunguje. Seznam ohrožení je mnohem delší: terorismus, hackeři a hybridní útoky, "vysvětluje von der Leyenová.

Co se týče Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, jejím ukončení, samozřejmě, že přímé ukončení ovlivní bezpečnost Evropy, konstatuje německá ministryně obrany.

"V průběhu let se shromáždily důkazy, že Ruská federace porušuje dohodu. Rusko vyvinulo a nasazovalo zakázané střely středního doletu. To se však stalo za našimi zády, "říká Ursula von der Leyenová.


V tomto ohledu německá ministryně obrany vyzvala země Severoatlantické aliance, aby na toto téma mluily jednotně.

"NATO musí poskytnout odpovídající a vyváženou reakci. Kromě toho musíme signalizovat Moskvě: Nechceme mít Rusko za nepřítele. Nakonec v tomto úzce propojeném světě budou prospěšné dobré vztahy a věrohodná kontrola jaderných zbraní, " vyjádřila naději německá ministryně obrany.Německá ministryně je přesvědčena, že Rusko z dlouhodobého hlediska ani země jako je Ruská federace, nemůže vydržet tlak ze všech stran.

"Rusko provádí vojenské akce nejen v Sýrii a na Ukrajině. Zároveň je jeho hrubý domácí produkt nižší než italský. Navíc je Rusko vysoce závislé na cenách energie. Rusko vstoupilo do konfliktu se Západem a je to obrovské zatížení pro jeho ekonomiku. Na druhé straně musíme udělat vše, abychom přesvědčili ruskou stranu, aby se vrátila k naplnění podmínek dohody INF, " dodala  německá ministryně obrany.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)